Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Výlet Jizerkami ukáže Tetřeví boudy, Rozmezí i Gregorův kříž

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 20. 11. 2024 09:48
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Sedmnáct kilometrů, převýšení 226 metrů. To jsou parametry výletu okolím Nové Louky v Jizerských horách. Středně náročná cesta vedoucí po asfaltovém povrchu, štěrkové a panelové cestě je sjízdná pro kočárky, ale i mechanické i elektrické vozíky.

Cesta začíná u Nové louky a pokračuje na turistické rozcestí Hřebínek po asfaltové a panelové cestě, kolem vyhlídky Krásná Máří až k rašeliništi Na Čihadlech po asfaltové cestě. Z rozcestí na Kristiánov je nutné počítat s výraznějším klesáním po asfaltovém povrchu.

„Než napadne sníh a hory zaplaví milovníci běžek, je nejlepší čas vydat se na výlet za krásami podzimních Jizerek. Jejich obdivovatelé nedají na tento čas dopustit,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Nová Louka

Nová Louka má dějiny blízce spojené s Bedřichovem. V roce 1769 se Nová Louka dostala do rukou rodiny Riedelů, nejvýznamnějších sklářských podnikatelů v Jizerských horách. V polovině 19. století huť přestala kvůli stále nevýhodnějším ekonomickým podmínkám, jako například nedostatek dřeva či nástup modernějších technologií při výrobě skla, pracovat. Sklárna a k ní přidružené budovy byly zbourány, stát zůstal pouze Panský dům, který byl přestavěn na lovecký zámeček. Později, ve 30. letech 20. století sloužil jako místo relaxace a odpočinku pro úředníky vlády Československé republiky, pravidelným hostem zde byl kancléř prezidenta Přemysl Šámal, podle kterého se dodnes zámečku říká Šámalova chata. Po roce 1989 byl objekt zrekonstruován a dnes slouží jako horský penzion a restaurace.

Gregorův kříž

Gregorův kříž leží zhruba půlkilometr severně od Nové Louky a východně od křižovatky Hejnické a Uhlířské cesty. Kříž je spojován se smutnou historií nenaplněné lásky mezi prostou dívkou a šlechticem.

Hřebínek

Významná křižovatka turistických, cykloturistických a běžeckých cest na rozvodí Baltského a Severního moře.

Krásná Máří

Oblíbená skalní vyhlídka nedaleko Tetřevích bud, která získala své jméno od dolu na železnou rudu založeného roku 1582. Vyhlídková skála byla již na přelomu 19. a 20. století zpřístupněna pomocí několika vytesaných stupňů a zabezpečena zábradlím. Z vyhlídky se nabízí výhled na skalnaté srázy Jizerských hor, na Frýdlantský výběžek a do sousedního Polska a Horní Lužice.

Tetřeví boudy

Tři stavby na severozápadním svahu Holubníku v nadmořské výšce zhruba 900 metrů. byly postaveny u cesty, tehdy ještě zvané Koppenstraße, jako letní ubytování pro lesní dělníky. Dnes chata slouží jako základna mladých ochránců přírody.

Na Čihadle

Přírodní rezervace s největší přírodní vodní plochou je pojmenované podle čihařů, kteří zde lovili ptáky na tahu pro zámeckou kuchyni frýdlantského panství. Rezervace se vyznačuje velkým množstvím rašeliništních jezírek a tůní, pro turisty je zpřístupněná po vyhrazených dvou povalových chodnících s věží.

Rozmezí

Známé místo na východním úpatí Černé hory je křižovatkou turistických cest Rozmezí je pojmenováno podle kamene, který se nachází asi 300 metrů od křižovatky jižním směrem, do něhož jsou vytesány iniciály frýdlantského, smržovského a libereckého panství.

Blatný rybník

Vodní nádrž Blatný rybník leží na Blatném potoce při modře značené cestě z Nové louky na Kristiánov. Rybník byl vybudován v roce 1780 pro panskou pilu a až do roku 1897 býval jedinou vodní nádrží v Jizerských horách. U rybníka stála panská, takzvaná horní pila, která byla později pronajímána soukromníkům a fungovala až do roku 1920. V okolí se nachází řada značených tras.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky