Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Vodíkové technologie mají v Libereckém kraji své místo 

Bc. Růžena Filipová Dis.

krajský RIS3 koordinátor, pracovník Informačního a datového portálu LK

  • 12. 11. 2024 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

Jak si v dnešní době stojí vodík na pomyslném žebříčku zdrojů energie? A kdo zajímavý s ním pracuje v Libereckém kraji a jeho bezprostředním okolí? To jsme se na začátku listopadu vydali prozkoumat s pětadvaceti zájemci, odborníky v oblasti energetiky, ale i s čistými nadšenci do nových technologií.  

První zastávkou se stala firma DEVINN, jablonecký integrátor vodíkových systémů v energetice a dopravě. K vidění byl jeho inovativní systém pro skladování energie. Vodík si zde vyrábějí sami za pomoci fotovoltaických panelů umístěných na střeše a ukládají ho do nádrže o kapacitě zhruba 50 kilogramů. „Tato technologie má nespornou výhodu v tom, že výrobu, skladování i spotřebu energie lze plánovat velmi variabilně a zároveň uchovat velké množství energie,“ vysvětlil Jan Mašek z DEVINNu. V Jablonci nad Nisou využívají produkovaný vodík na pokrytí spotřeby svých výrobních hal i pro testy v rámci projektů.  

Kromě toho se firma podílí na vývoji dalších technologií budoucnosti, například spolupracuje na vývoji bateriových úložišť nebo vodíkového nákladního speciálu Tatra s nádrží na 30 kilogramů vodíku.  

Výzkum vodíkových technologií  

Následovala trocha teorie. Úvod do vodíkové problematiky obstaral Jan Sochor z České vodíkové technologické platformy HYTEP. Podle Vodíkové strategie ČR plánuje naše země do roku 2030 vybudovat kapacitu pro výrobu 20 000 tun obnovitelného vodíku s ohledem na povinnosti vyplývající z unijní legislativy, což přináší řadu výzev i příležitostí. Řeč byla i o dotačních programech zaměřených na podporu výroby vodíku z obnovitelných zdrojů, například o výzvě pro výrobu obnovitelného vodíku v rámci programu GREENGAS z Modernizačního fondu.  

Josef Břoušek z Technické univerzity v Liberci představil výzkum v oblasti mobility. Výzkumníci TULky pak dále pracují na budování infrastruktury umožňující testovat využití vodíku a zaměřují se i na bezpečnostní otázky spojené s ukládáním vodíku do podzemí.  

Velmi zajímavá byla vize energetické soběstačnosti dlouhodobě progresivní obce Jindřichovice pod Smrkem. Její starosta Martin Vondráček popsal, jak jako jediní zástupci obcí a měst v Česku vstoupili do vodíkové asociace. Nyní pracují na plánu, jak ukládat energii z větrných a solárních elektráren pro sezónní využití, ať už díky vodíku, nebo jiným technologiím.  

Program zakončila návštěva v celosvětovém měřítku jedinečného zařízení Energy nest ve Vraňanech u Mělníka. Tento inovativní energetický zdroj flexibilně reaguje na situaci v síti a přispívá k její stabilizaci. Jeho inovativnost spočívá v kombinaci hned několika různých technologií, které zahrnují plynové turbíny s motory odvozenými od leteckých motorů, a bateriové úložiště, které je největší v České republice.   

Ve Vraňanech mimo jiné plánují do budoucna, pokud na to budou příhodné podmínky, zavést vodíkové hospodářství, tzn. energii z fotovoltaik či dalších obnovitelných zdrojů převádět na vodík a prodávat na trhu. Napomoci by tomu mohla nová legislativa usnadňující využívání obnovitelných zdrojů. 

Energetika v Libereckém kraji  

Výjezd za vodíkovými technologiemi nebyl jedinou letošní aktivitou Agentury regionálního rozvoje ve spolupráci s Libereckým krajem. Tématu se dlouhodobě věnuje Platforma moderní energetiky v Libereckém kraji. Propojuje odborníky v oblasti energetiky s politiky a podnikateli. Pomáhá přinést do Libereckého kraje zajímavé trendy, know how i akce. Svou troškou může přispět každý – ať už jako aktivní účastník nebo posluchač se zájmem o energetiku. Stačí se nám ozvat  na e-mail t.drasnar@arr-nisa.cz 

Logolink1

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky