Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

V Liberci přibydou další kameny zmizelých

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 14. 11. 2022 10:43

Sdílet článek

Stolpersteine, kameny zmizelých, které připomínají oběti holocaustu, se budou letos pokládat 16. listopadu na třech místech v centru Liberce - na Masarykově ulici, na náměstí Dr. E. Beneše a na Sokolovském náměstí. K již položeným Stolpersteine přibydou ve středu tato nová jména: Wolgang a Herbert Glaessner, Anselm Freiberg, Otto Weiss a Moritz, Marta a Hella Sternklar. Při našich každodenních cestách městem tak budeme moci symbolicky zakopnout pohledem o další nevinné oběti šoa. Autorem tzv. Stolpersteine je německý sochař Gunter Demnig, který k tomuto projektu dodává: „Je zapomenutý teprve ten, jehož jméno je zapomenuto.“

Katedra historie TUL, Ústav pro studium totalitních režimů, Židovská obec Liberec, za podpory Libereckého kraje a statutárního města Liberec ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou Liberec, Post Bellum - Pamětí národa Severní Čechy, Severočeským muzeem a Živou pamětí o.p.s. vás u této příležitosti zvou na seminář „Děti a mládež za okupace.“ Program třídenního semináře, konajícího se na několika místech našeho města ve dnech 15. - 17. listopadu, je pestrý a komplet dostupný na webu Katedry historie.

Výběr z programu: 

Na dopoledne 15. listopadu je naplánována exkurze po místech spojených s nucenými pracemi na Liberecku, odpolední program pak patří na budově G-TUL na Univerzitním náměstí kultuře.  

16. listopadu dopoledne se v prostorách liberecké synagogy koná cyklus přednášek a ve 14 hodin se na Masarykově ulici 18 pokládají letošní první liberecké Stolpersteine. Pokládání kamenů zmizelých doprovodí sólisté Severáčku, libereckého dětského sboru ZUŠ. Krajská vědecká knihovna pak ve velkém sále v 16 hodin uvítá vzácného hosta, přeživší holocaustu Michaelou Vidlákovou.

 „Pluto byla hračka, která byla vstupenkou do Terezína a zachránce života“, svěřila se ve svém příběhu paní Michaela Vidláková, rodným jménem Lauscherová, dokumentaristům Paměti národa v roce 2009. Paní Michaela pochází z židovské rodiny. Její otec pracoval se dřevem a uměl vyrábět hračky. V té době se rozšiřovala dřevařská produkce a jejího otce přijali jako fachmana do dřevařské dílny. To celé rodině „otevřelo“ dveře do ghetta Terezín. Celý příběh pamětnice si můžete poslechnout zde: Michaela Vidláková

Nabitý program 16. listopadu uzavře v 19 hodin koncert Jana Žambocha na počest židovské rodiny Nettlových konající se tradičně v Památníku obětem šoa.

A program pokračuje i v den státního svátku 17. listopadu, v 9 hodin ráno se uskuteční vzpomínkové shromáždění při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva u Památníku obětem komunismu v Parku Paměti národa na Jablonecké ulici a celý program uzavře cyklus přednášek pro laickou i odbornou veřejnost P-TUL v Komenského ulici 314. 

Program je otevřen veřejnosti.

FB pozvánku na třídenní komponovaný program najdete i zde: DĚTI A MLÁDEŽ ZA OKUPACE

Kontakt:

Mgr. Michaela Pavlátová, ředitelka regionální pobočky Paměť národa Severní Čechy

Tel: +420 725 719 050

E-mail: michaela.pavlatova@postbellum.cz

www.pametnaroda.cz

https://www.facebook.com/PametnarodaSeverniCechy

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky