Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíV kraji vznikly jedinečné příručky pro řemeslníky renovující podstávkové domy
- 28. 03. 2015 10:39
- Rozvoj
Závěrečná konference k projektu zaměřeného na řemeslnickou práci při obnově podstávkových domů se konala 23. března v útulné světnici nedávno obnoveného podstávkového domu ve Frýdlantě – Větrově.
Hosty domem provedl Milan Maršálek z Dolní Řasnice. Ze spolku Český svět.
Zde se sešli, realizátoři projektu se zástupci médií, příznivci lidové architektury a tradic a dále také zástupci Krajského úřadu LK. Seznámení s projektem a jeho výsledky zajímavě doplnily i příběhy tohoto konkrétního domu a lidí, kteří v něm žili.
„Projektem jsme se zaměřili na prezentaci a propagaci podstávkových domů jako jedinečného kulturního a historického dědictví českou-polsko-německé oblasti Euroregionu Nisa. Podařilo se nám propojit téma podstávkových domů s oblastí celoživotního vzdělávání v technické oblasti. V projektu vznikla metodika a série učebnic pro stavební řemesla specializovaná na rekonstrukci podstávkových domů,“ přiblížila projekt koordinátorka Jitka Doubnerová za spolek Frýdlantsko.
Dvouletého projektu se zúčastnilo přes 80 odborníků z oblasti památkové péče a stavebnictví, projektantů i řemeslníků. Odborné výstupy (metodika, příručky, obsah kurzů) vznikaly přímo v aktivní diskusi všech zúčastněných. Proto se metodiky mohou pochlubit, že jsou skutečně založené na reálné praxi řemeslníků s ohledem na citlivost lidové architektury.
„Informace k aktuálnímu dění budeme dále zveřejňovat na www.podstavky.cz. Podle možností chceme rozšiřovat nabídku odborné literatury a fungovat jako neveřejná knihovna se zápůjční a rozesílací službou pro zájemce. Současně se těšíme, že upevníme spolupráci se spolkem Dubáci (www.dubaci.cz), kteří se věnují lidové architektuře v oblasti Českodubska,“ uvedla Doubnerová.
„Mám radost, že se prostřednictvím Libereckého kraje podařilo na tento projekt získat dotaci ve výši 3,1 mil. Kč v rámci globálního grantu OP VK - Podpora nabídky dalšího vzdělávání v Libereckém kraji. Za hlavní přínos tohoto jedinečného projektu vidím skutečnost, že se potkala skupina lidí, kteří mají o podstávkové domy zájem a chtějí sdílet své zkušenosti,“ řekl Vít Příkaský, člen rady LK, pověřený řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova, tedy v resortu, v jehož gesci je administrace uvedeného operačního programu.
„Podstávkové domy vnímám jako symbol našeho kraje, proto jsem rád, že se podařilo během posledních 10 let podchytit rozmístění podstávkových domů v regionu a současně zvýšit povědomí mezi veřejnost i díky projektům přeshraniční spolupráce se Saskem a Polskem,“ dodal Příkaský.
Máte-li o příhraniční historii či architekturu zájem, jste srdečně zváni do vodního mlýna v Krásném Lese, kde od soboty 11. dubna bude konat výstava pod názvem Podstávkové domy na severu Čech. Výstavu připravil Národní památkový ústav Ústí nad Labem.
Bližší informace: Tereza Šímová, asistentka člena rady LK RNDr. Víta Příkaského, tereza.simova@kraj-lbc.cz
Další aktuality
Co čeká zámecký statek ve Frýdlantu? Kraj pro něj hledá kupce
- 10. 01. 2025
- Majetek a investice
- Rozvoj