V Českých Budějovicích zasedala Komise pro regionální rozvoj a evropské záležitosti Rady AK ČR
- 01. 03. 2011 10:15
- Rozvoj
- Školství
Ve čtvrtek 24. února 2011 se uskutečnilo v Jihočeském kraji již 8. zasedání Komise pro regionální rozvoj a evropské záležitosti Rady Asociace krajů ČR. Hlavním tématem mimo jiné byla opět problematika uplatňování kohezní politiky po roce 2013 a problematika operačních programů.
Náměstek hejtmana Libereckého kraje a zároveň předseda Komise RNDr. Vít Příkaský informoval členy Komise o aktuální situaci v Operačním programu vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK).
„Ministerstvo školství navrhlo změnu v OP VK, protože ustoupilo od realizace individuálního národního projektu v oblasti 3.1 – Podpora individuálního vzdělávání občanů kvůli obtížím se spuštěním projektu,“ uvedl Příkaský. Disponibilní prostředky ve výši 2,5 mld. Kč by měly být přesunuty v objemu 1,5 mld. Kč do nově vytvořené oblasti podpory 1.5 – Zlepšování podmínek pro vzdělávání na středních školách, tzv. šablony pro střední školy a na navýšení Globálních grantů OP VK v oblasti podpory 1.1 Zvyšování kvality ve vzdělávání o 1 mld. Kč.
„Monitorovací výbor schválil v prosinci přesun uvedených prostředků do Prioritní osy 1, který musí být ještě odsouhlasen Evropskou komisí. Nicméně pro rozdělení těchto prostředků do oblasti podpory 1.5 (SŠ) a případného posílení stávající oblasti podpory 1.1 z nečerpaného individuálního projektu, monitorovací výbor odsouhlasil vytvoření pracovní skupiny složené ze zástupců krajů, která o tomto rozdělení jednala 28.2.2011,“ doplnil Vít Příkaský. Komise pro regionální rozvoj a evropské záležitosti přijala usnesení, kterým souhlasí s přesunem 1,5 mld. Kč do šablon pro střední školy za podmínky přesunu minimálně 1 mld. Kč do Globálních grantů OP VK.
„Dalším problematickým místem globálních grantů je zpožděné proplácení souhrnných žádostí o platbu krajům, které by mohlo v důsledku vést k zastavení financování grantových projektů konečným příjemcům. Z toho důvodu Komise doporučila Radě AK ČR vyzvat Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k proplacení všech předložených souhrnných žádostí o platbu,“ objasnil Příkaský.
Dále náměstek Příkaský informoval o možnosti změny financování projektů krajů v rámci Integrovaného operačního programu Technologická centra.
„Komise požádala Řídící orgán Integrovaného operačního programu o úpravu způsobu financování projektů, které budou pro rozpočty krajů finančně velmi náročné. Kraje musí nejdříve předfinancovat projekt z vlastních zdrojů a čekají na proplacení dotace v řádu měsíců. Řídící orgán IOP této žádosti vyhověl a navrhl postup úprav celého systému financování tak, aby byla doba mezi vynaložením finančních prostředků a jejich proplacením zkrácena na dva týdny. Takto navržený postup výrazně usnadní krajům profinancování těchto projektů,“ uzavřel Příkaský.