Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Tradici výroby mýdel v kraji založil sedlák Schicht z Rynoltic
- 12. 11. 2020 16:08
- Kultura
- Rozvoj
Jen stěží představitelný by byl život v dnešní době bez mýdla, hygienické potřeby, jejíž historie se datuje už do doby kolem roku 2800 před naším letopočtem. Dokazuje to archeologický nález keramických babylonských nádob, v nichž se našel obsah látky, mýdlu podobné.
„Výroba mýdel je v posledních letech nejen věcí profesionálů, ale pokouší se o ni i domácí nadšenci. Kdo nemá čas nebo si raději pořídí mýdlo, třeba jako dárek, od osvědčeného výrobce, najde k tomu v Libereckém kraji příležitost,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Ve zdejším regionu se produkcí vonných hygienických potřeb zabývá hned několik výrobců: například Mýdlárna v Ráji, Miroslava Priščáková či firma Koukol v obilí. První z nich má v repertoáru přírodní bylinná mýdla a šampony z rostlinných a éterických olejů. U všech jejích výrobků se dbá na původ surovin a ve všech jsou použity jen takové, které jsou nezbytné k výrobě či nesou jasný příznivý účinek. Nic navíc, nic pro efekt: žádné umělé konzervanty, barviva, vůně ani jiné další umělé látky. Seznámit se s výrobky této firmy lze na webu www.mydlarnavraji.cz.
Miroslava Priščáková se zaobírá výrobou mýdel za studena. Její mýdla jsou z kvalitních olejů, šumivé koule z jedné sody, kyseliny citronové, kukuřičného škrobu a olivového oleje. Vše ze surovin od českých firem. Pro více informací je vhodné navštívit internetové stránky www.mircinamydla.cz/shop/.
Třetí jmenovaná firma, Mýdlárna Koukol, je environmentální sociální podnik. Nabízí přírodní mýdlo vyrobené ručně za studena na faře ve Volfarticích. V mýdlech nejsou žádné živočišné suroviny, což potvrzuje nově získaný certifikát Vegan Society. Bylinky použité v mýdlech jsou lokálního původu, pocházejí z Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Více prozradí web www.mydlarnakoukol.cz/.
V českých zemích vzniklo řemeslo zvané mydlářství již za dob panování Lucemburků; tvorba mýdla byla součástí práce hospodyněk až do konce 17. století. V Libereckém kraji se dlouholetá tradice výroby mýdla, která později pokračovala v Ústí nad Labem, zrodila v obci Rynoltice: tamní sedlák, řezník a uzenář Georg Schicht ve svém domku zahájil v roce 1848 výrobu mýdla a později ze své továrny zásoboval mýdlem celé severní Čechy.
Jeho syn Johann Schicht vybudoval v roce 1882 velkou továrnu na výrobu mýdla v Novosedlicích u Ústí nad Labem. Továrna se pak stala největší na zpracování tuků. Po druhé světové válce byl podnik zestátněn a dnes je z něj firma Setuza neboli Severočeské tukové závody.
Další aktuality
Memorandum o Ještědu otevírá kraji možnost koupě objektu. Doba k jednání s Českými Radiokomunikacemi se prodlouží
- 11. 12. 2024
- Kultura
- Majetek a investice