Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

SVÍTÍME ORAŽOVĚ, PROTOŽE JE MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ORANGE THE WORLD | 25. 11. –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 10. 12. 2024

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Tisková zpráva po zasedání Rady Libereckého kraje

  • 07. 05. 2003 00:00
  • Zastupitelstvo

Sdílet článek

[id:536|autor:|email:|telefon:|mobil:|aktualizace:]

 

 

Liberecký kraj

U Jezu 642/2a, 460 01 Liberec

tel.: (420) 48 52 26 302, fax: (420) 48 52 26 330

 

 
Liberec, 7.5. 2003

 

T I S K O V Á   Z P R Á V A

 

Rada kraje se zabývala grantovými programy Libereckého kraje

 

Rada kraje včera na svém zasedání souhlasila s návrhy rozdělení finančních prostředků v rámci grantových programů Libereckého kraje resortů školství a mládeže, dopravy, životního prostředí a zemědělství, sociálních věcí, kultury, rozvoje a s návrhem grantového programu – podpora Sdružení hasičů, Moravy a Slezska.

Odbor školství a mládeže přijal celkem 229 žádostí. Programy byly rozděleny do tří oblastí. Jedná se o podporu výchovy a vzdělání, podporu volnočasových aktivit a preventivní péče ve školství a třetí oblastí je podpora soc. práce ve školství – dobrovolnictví. Rada kraje souhlasila podpořit z přijatých žádostí 58 projektů v celkové výši 1. mil. Kč. 

Programy z oblasti kultury byly rozděleny do oblastí - významné sportovní a tělovýchovné akce a aktivity ve prospěch tělovýchovy a sportu, podpora rozvoje cestovního ruchu, obnova kulturních památek, podpora kulturně výchovných aktivit pro děti a mládež a podpora místní kultury. Odbor přijal celkem 438 žádostí, ze kterých doporučil finančně podpořit 319 projektů ve výši více jak 2 mil. Kč. Odbor rozvoje přijal celkem 115 žádostí na program Podpora hospodářského rozvoje kraje. Z těchto žádostí odbor rozvoje navrhl finančně podpořit celkem 21 projektů ve výši 1 543 000. Kč.

Odboru dopravy bylo doručeno celkem 22 žádostí, které byly v souladu s podmínkami grantového programu rozděleny do tří skupin – výchovný program, opatření na ochranu účastníků silničního provozu a třetí oblastí jsou výstavy a presentace. Rada souhlasila finančně podpořit sedm projektů v celkové výši 200 tis. Kč.

Odborem pro životní prostředí a zemědělství bylo zaregistrováno 181  žádostí  ve  3  grantových okruzích, v nichž bylo celkem žádáno o  6  493 695 Kč. Z celkového počtu 181 předložených žádostí bylo na přidělení účelového finančního příspěvku navrženo 61 projektů v celkové výši 1,5 mil. Kč. Jedná se o programy zaměřené na ekologickou výchovu, ochranu přírody a péči o zvířata v nouzi.

Na program - Podpora Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska -  přišlo celkem 214 žádostí, ze kterých bylo schváleno 174 projektů v celkové výši 1,585 mil. Kč.

Odbor sociálních věcí podpořil 48 projektů v celkové výši 1,548 mil. Kč.

Finanční příspěvky na grantové programy ještě musí projednat a schválit zastupitelstvo, které se bude konat 20. května.

 

Rada kraje souhlasila s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy Libereckého kraje

Dlouhodobý záměr rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy v Libereckém kraji byl vypracován na základě výsledků práce pracovních skupin a řady diskusí, které byly vedeny k první verzi, předložené v září 2002. Tento záměr si klade za cíl soustředěným a zhuštěným způsobem postihnout ucelenou strategii dalšího rozvoje vzdělávání v Libereckém kraji. Dokument z první verze sice vychází, avšak neopakuje její rozsáhlé analýzy a zdůvodnění. Text záměru je tedy nejen podstatně zkrácen, ale i mnohem více zaměřen na vlastní strategii. Proto po úvodu, který vymezuje základní souvislosti vzniku Dlouhodobého záměru a jeho úlohu v procesu změny rozdělení kompetencí v oblasti vzdělávání mezi centrem a kraji a po stručném shrnutí jak sociálních a ekonomických východisek kraje, tak stavu vzdělávací soustavy v kraji následuje rozhodující třetí kapitola, která představuje a vysvětluje tři hlavní strategické priority kraje zvýšení účasti na vzdělávání, zvýšení kvality vzdělávání i jeho řízení a zvýšení efektivity celého procesu, což v rámci dostupných prostředků umožní zajistit řádné fungování vzdělávací soustavy i její další rozvoj. V každé ze tří částí této kapitoly jsou navrhované záměry a opatření zdůvodněny stručnou rekapitulací celkové situace kraje, vývojovými trendy a souvislostí s rozvojem kraje. Záměr je ukončen stručným závěrem, který znovu zdůrazní celkové pojetí vzdělávací politiky kraje a jeho důsledky.

 

Rada kraje schválila finanční příspěvek Jizersko-ještědskému horskému spolku ve výši 200 tis. Kč na úpravu vyhlídky Ještědu

V roce 2002 se začala z prostředků Libereckého kraje připravovat projektová dokumentace na úpravu vyhlídky na Ještědu. Důvodem bylo zejména to, že prostranství před horským hotelem ve směru severovýchod nebylo upraveno tak, aby se toto místo stalo důstojným vyhlídkovým bodem na Liberecký kraj.

V rámci grantů v roce 2002 byl podpořen Jizersko-ještědský horský spolek (JJHS) na projekt „Údržba a obnova zabezpečení tradičních vyhlídkových míst v Jizerských horách“, částkou 70 000 Kč. V této souvislosti bylo projednáno, že stavebníkem úprav výhlídky na Ještědu by se stal JJHS a rovněž by převzal povinnost se nadále o upravené prostranství v budoucnosti starat. Nyní se tedy jedná o provedení úprav prostoru nad konečnou stanicí lanovky v okolí kříže. Mělo by zde být osazeno dřevěné zábradlí a vybudovány cestičky, které usměrní pohyb návštěvníků v tomto prostoru. Odstraněny by měly být také navážky a zbytky nepůdních materiálů. Rada kraje po včerejším jednání schválila na tyto úpravy částku 200 tis. Kč.

Slavnostní otevření opravené vyhlídky na Ještědu by mělo proběhnout u příležitosti oslav k 30. výročí otevření hotelu na Jěštědu.

 

Rada souhlasila se seznamem akcí  - oprav silnic II. a III. tříd určených k realizaci z prostředků uvolněných z přebytku hospodaření Libereckého kraje

Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém 4. zasedání dne 22.4.2003 schválilo navýšení původně navrhované částky  13,538 mil. Kč posílení oprav silnic II. a III. tříd na částku 30 mil. Kč. Radě kraje byl včera předložen seznam dalších akcí v celkovém objemu finančních prostředků 16,462 mil. Kč.

Silnice

Název úseku (objektu)

Délka

(km)

Plocha

(m2)

Stavební stav

Náklady

Odhad

III/29021

Kateřinky – Česká Chalupa

3,25

16 200

5

4 500

III/2936

Jilemnice – Horní Branná

1,80

10 000

5

3 000

II/287

Jablonec - Kokonín

1,40

9 700

5

2 900

III/27011

Brniště

0,65

3 600

5

1 562

III/29037

Smržovka – Horní Maxov

2,10

9 450

5

2 900

II/286

Jilemnice - Hrabačov

0,80

4 800

5

1 600

Celkem

16 462

 

Rada kraje s tímto seznamem na včerejším jednání souhlasila a uložila Ing. Miroslavu Machovi, členu rady kraje, předložit seznam akcí zastupitelstvu ke schválení. 

Z resortu dopravy se rada ještě zabývala kategorizací krajských silnic II. a III. třídy. Návrh „Kategorizace krajských silnic II. a III. třídy do roku 2020“ řeší uspořádání silniční sítě Libereckého kraje k uvedenému roku ve vztahu k předpokládané komunikační výstavbě a navrhovanému vyřazení některých úseků silnic. V první fázi byl realizován průzkum silniční sítě se zaměřením především na charakter silničního spojení, šířkové a směrové uspořádání a využitelnosti na území obce. Druhá fáze řešila zakreslení návrhového uspořádání silniční sítě v měřítku 1 : 50 000 ze zpracovaných nebo rozpracovaných územně plánovacích dokumentací a přiřazení kategorií pozemních komunikací dle navržené kategorizace sítě k roku 2020. Ve třetí fázi pak jsou navrhovány, v souvislosti s novým uspořádáním tras silnic a funkční charakteristikou provozu na území jednotlivých obcí, některé silnice nebo jejich úseky k vyřazení ze silniční sítě. Kategorizace silnic lze rozčlenit na tři základní okruhy problémů. Prvním z nich jsou změny kategorie vyvolané přeložkami státních         silnic I. třídy a krajských silnic
II. a III. třídy, dalším okruhem jsou změny z kategorie „silnice“ do kategorie „místní komunikace“ a posledním jsou změny v zatřídění krajských silnic II. a III. třídy v rámci této kategorie. 

 

Návrhy na vyřazení v územní působnosti obecního úřadu obce s rozšířenou působností:

 

Česká Lípa                               45,52 km

Nový Bor                                  14,21 km

Jablonec nad Nisou                    15,98 km

Železný Brod                            11,64 km

Tanvald                                    25,54 km

Liberec                                     41,39 km

Frýdlant                                    30,43 km

Semily                                      30,33 km

Turnov                                      33,27 km

Jilemnice                                   26,78 km

Součet (Liberecký kraj)          275,09 km

 

 Ze včerejšího jednaní rady kraje vyplývá, že kraj bude jednat s dotčenými městy a obcemi o výhledovém uspořádání sítí pozemních komunikací a výstupem těchto jednání by měla být uzavřená oboustranná dohoda.

 

 

Linda Futerová

tisková mluvčí

 

 

 

 

 

 

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky