Tisková zpráva po zasedání Rady Libereckého kraje
- 27. 02. 2003 00:00
- Zastupitelstvo
[id:442|autor:|email:|telefon:|mobil:|aktualizace:]
Liberecký kraj
U Jezu 642/2a, 460 01 Liberec
tel.: (420) 48 52 26 302, fax: (420) 48 52 26 330
Liberec, 27.2. 2003
T I S K O V Á Z P R Á V A
Pro hejtmana Libereckého kraje bude vyroben slavností řetěz
Hejtman má možnost užívat při významných příležitostech závěsný odznak, vyplývá to z novely zákona o krajích. Slavnostní řetěz má uprostřed státní znak a po obvodu je uveden název Česká republika. Vzhledem k tomu, že Liberecký kraj je zřizovatelem středních uměleckých škol, které se specializují na výrobu uměleckých předmětů, Liberecký kraj oslovil SUPŠ a VOŠ v Turnově a SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou. SUPŠ a VOŠ Turnov předložily návrhy studentů II.ročníku a SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou předložily návrhy 3 akademických sochařů, kteří na zmíněné škole vyučují. Všechny tyto návrhy byly anonymně předloženy radě kraje k posouzení. Z došlých návrhů členové rady vybrali jeden, jehož autorem je akademický sochař Jan Lukáš. Součástí uměleckého díla je i samostatný přívěs se znakem Libereckého kraje. Radě kraje byly včera předloženy ke schválení návrhy smlouvy o vytvoření tohoto uměleckého díla mezi Libereckým krajem a Střední umělecko průmyslovou školou a Vyšší odbornou školou Jablonec nad Nisou a akademickým sochařem Janem Lukášem.
Na 10. březen 2003 připadá 44. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase, krutě potlačovaného čínskou armádou. V měsíci březnu proběhne vedle mnoha akcí zasazujících se za lidská práva a svobodu pronásledovaných Tibeťanů i kampaň Vlajka pro Tibet, během které města i obce na celém světě vztyčují tibetskou vlajku jako symbol solidarity. Česká republika se k celosvětové akci Vlajka pro Tibet aktivně připojila již v roce 1996, kdy vlajku vyvěsily první čtyři radnice, v loňském roce vlajky podpořilo 130 měst a obcí z celé České republiky. Hejtman RNDr. Pavlík obdržel dopis od zástupce občanského sdružení Lungta, ve kterém zástupce sdružení žádá představitele krajské samosprávy, aby se připojili ke kampani Vlajka pro Tibet a dne 10. 3. 2003 na podporu akce vyvěsili tibetskou vlajku. Téhož dne obdržel hejtman dopis i od velvyslance Čínské lidové republiky v ČR. Velvyslanec ve svém dopise mimo jiné zmiňuje i to, že „vyvěsit tibetskou vlajku v kterémkoliv zahraničním městě v den výročí rozštěpenecké vzpoury v Tibetu znamená otevřenou podporu pro separatistickou akci dalajlámovy kliky a hrubé vměšování se do vnitřních záležitostí Číny“.
Stanovisko Libereckého kraje k dokumentaci hodnocení vlivů záměru „Propojovací vedení 110 kV Nový Bor – Varnsdorf“ na životní prostředí
Předmětem jednání byla dokumentace o hodnocení vlivů záměru Propojovací vedení 110 kV Nový Bor - Varnsdorf. Investorem záměru je Severočeská energetika Děčín, a.s. Dokumentaci zpracovala firma Terplan a.s. Byly hodnoceny dvě základní varianty nadzemního vedení trasa A - N. Bor – Kytlice – Varnsdorf a trasa B - N. Bor – Svor – Varnsdorf. K dokumentaci byl zpracován posudek, který doporučil dopracování dokumentace a přerušení procesu EIA. Dopracování mělo uvést a rámcově vyhodnotit všechny v minulosti uvažované varianty, jak územní, tak i technologické, dále mělo podrobněji rozpracovat variantu B, včetně případných návrhů korekcí ve vedení trasy. Měly být porovnány vlivy nadzemního a podzemního vedení v trasách variant A a B na hydrogeologické poměry. Doplnění provedla firma T-plan, s.r.o. Požadavky na doplnění dokumentace vyplynuly i z jednání SČE, a.s. a MŽP se zástupci Libereckého kraje a pracovníky Krajského úřadu Libereckého kraje. K pracovní verzi doplnění dokumentace vydal Krajský úřad Libereckého kraje vyjádření 17. 6. 2002. Libereckému kraji byla doplněná dokumentace v rámci pokračujícího procesu EIA zaslána k vyjádření 16. 1. 2003. Zákonná lhůta pro vyjádření je 50 dnů od obdržení dokumentace.
Odbor rozvoje zadal v loňském roce fundovanému pracovišti - Výzkumnému centru regionálního rozvoje Masarykovy univerzity v Brně zpracování odborné „Studie rozvoje hospodářsky slabé oblasti RALSKO“. Podmínkou pro zhotovitele studie bylo na základě všech dostupných informací o vlivech prostředí, aktivitách obce a svazku obcí, podnikatelských záměrech jednotlivých zájmových subjektů a také na základě nestranného pohledu na zájmové území určit předpokládaný vývoj a rozvoj oblasti Ralsko a navrhnout úlohu a úroveň spolupráce krajské a obecní samosprávy. Studie k připomínkování byla předložena odboru rozvoje 12. prosince 20
Dnem 1. ledna 20
Ve zkratce:
Linda Futerová
tisková mluvčí