Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Startuje 12. ročník projektu Učme se přežít

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 07. 04. 2021 13:06
  • Doprava

Sdílet článek

Další tisícovka motorkářů projde letos zdokonalovacími kurzy s názvem Učme se přežít. Vzniknou další pomůcky pro výuku v autoškolách a motoškolách. Organizátoři projektu také připravují další speciální seminář a praktický výcvik pro učitele autoškol. Projekt Učme se přežít letos nabízí 18 kurzů bezpečné jízdy. Ty se odehrají na polygonech po celé ČR a již nyní je možné se do nich registrovat na projektových stránkách www.ucmeseprezit.cz.

„Výukový den kombinuje praktický trénink s teoretickými přednáškami. Účastníci procvičují například krizové brzdění, správný průjezd zatáčkou nebo výhybný manévr,“ upřesňuje Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy. Právě Liberecký kraj stál u zrodu projektu a aktivně se zapojuje do jeho organizace. Motocyklisté jsou velmi ohroženou skupinou. Za posledních 10 let evidují statistiky dopravních nehod 766 usmrcených motocyklistů a 4 789 těžce zraněných s následky na celý život. I když se množství vážných následků nehod snižuje, odborníci se shodují, že počet obětí i těžkých zranění je stále vysoký, a apelují, aby se tomuto tématu věnovala větší pozornost.

„Obliba motocyklů v ČR významně roste. Silné stroje přitahují nejen mladé řidiče, ale také střední a starší generaci, přičemž motivací k řízení motorky není doprava, ale spíše zábava a relaxace,“ říká Libor Budina z Autoklubu České republiky. Řada nehod motocyklistů spočívá v nezvládnutí motocyklu v zatáčkách, panickým brzděním a následnými pády, případně střety. Nezkušenost nebo špatné návyky jsou faktory, které k tomu významně přispívají.

Další letošní aktivitou je seminář a speciální výcvikový den pro učitele autoškol a motoškol. Ten je sestaven tak, aby pomohl učitelům při základním výcviku uchazečů o řidičské oprávnění. „Dvoudenní aktivita se zaměřuje na specifické problémy při výuce. Na polygonu se soustředíme zejména na procvičování úkonů, které vyžaduje zkouška. Ty jsou dány vyhláškou a řidič je musí bezpodmínečně zvládat. V rámci letošního semináře také představíme další videosekvence ve výukové online pomůcce,“ upřesňuje Jiří Novotný z Asociace autoškol, který je zároveň jedním z vedoucích instruktorů projektu.

Seminář a výcvik pro učitele se uskuteční ve dnech 11.–12. května 2021 v Hotelu Bezděz ve Starých Splavech a autodromu v Sosnové. Registrovat se mohou učitelé také na projektových stránkách www.ucmeseprezit.cz.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky