Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

SVÍTÍME ORANŽOVĚ, PROTOŽE JE MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ORANGE THE WORLD | 25. 11. –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 10. 12. 2024

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Spor o Turów: Petice není uzavřena, petiční výbor vyzve komisi k reakci

Mgr. Andrea Fulková

vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů

  • 02. 12. 2021 15:30
  • Turów

Sdílet článek

Petiční výbor Evropského parlamentu dnes projednal petici Libereckého kraje proti pokračování a rozšiřování těžby v polském hnědouhelném dole Turów. Před Petičním výborem vystoupil online také krajský radní resortu životního prostředí a zemědělství Václav Židek.

„Situace se nijak bohužel nezměnila. Dopady činnosti polského dolu na české území jsou prokazatelné. Snažili jsme se najít smírně řešení dva roky a jako dobří sousedé jsme několikrát navrhovali dohodu, která bude dlouhodobě a účinně chránit české obyvatele a území před negativními vlivy těžby,“ uvedl na jednání Petičního výboru radní Židek.

Evropský soudní dvůr vydal letos v květnu rozhodnutí o předběžném opatření ve formě pozastavení těžby, to však Polská republika nerespektovala a v těžbě polská společnost PGE pokračovala dál. Polské republice byla za nedodržení zmíněného opatření uloženo penále ve výši 500.000 eur denně. Ani to zatím Polsko Evropské komisi neplatí. 

„Petiční výbor jsem jménem Libereckého kraje požádal o dvě věci. Zaprvé o apel na Soudní dvůr Evropské unie ve smyslu zvýšení finanční sankce, která by byla funkční a jejíž výše by konečně přiměla polskou stranu ihned jednat. Účelem finančního postihu je vymoci předchozí nedodržené předběžné opatření a aktuální sankce v tomto selhává. Zadruhé bychom chtěli, aby petice byla projednána na plénu Evropského parlamentu,“ doplnil Václav Židek.

Místopředsedkyně Petičního výboru EU Tatjana Ždanoka uvedla, že petice zůstane zatím otevřena. Současně se výbor obrátí na Evropskou komisi, aby reagovala a aktualizovala situaci. Petiční výbor bude rovněž čekat na výsledek jednání mezi oběma národními vládami.

Liberecký kraj chce dlouhodobě řešit spor tak, aby ochránil obyvatele a české příhraniční území před negativními vlivy rozšiřování těžby v polském hnědouhelném dole Turów.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky