Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Projekt TechUp přinesl školám moderní vybavení a žákům motivaci o technické studijní obory
- 01. 07. 2015 16:17
- Magazín
- Školství
S koncem června ukončil Liberecký kraj projekt „Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Libereckém kraji“. Za finanční podpory z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy probíhal od září 2013.
Celková výše nákladů na projekt přesáhla 50 mil. Kč, z nichž významná část - více než 20 mil. Kč – byla využita na vybavení středních škol pro výuku přírodovědných a technických oborů. Liberecký kraj tak reagoval na dlouhodobý problém s nezájmem dětí o studium technicky orientovaných oborů, který ohrožuje konkurenceschopnost a zaměstnanost kraje i celé České republiky.
„Projekt sklidil velký úspěch. Zapojilo se do něj 29 středních škol zřizovaných Libereckým krajem, které realizovaly aktivity na podporu přírodovědně a technicky zaměřeného vzdělávání nejen pro své žáky, ale i žáky základních škol. Pro 100 základních škol z Libereckého kraje bylo připraveno více než 1000 projektových dnů, kdy se žáci v dílnách a laboratořích seznamovali s vybavením, které mnohdy není na základních školách k dispozici. Dále měli žáci možnost navštěvovat volnočasové kroužky. Partnerské školy jich připravily celkem 23 se zaměřením na robotiku, textilní techniky, produktový design nebo přírodovědné předměty. Volnočasové aktivity mohli využít i žáci středních škol, kteří měli na výběr z 54 různě zaměřených kroužků. Také navštěvovali technické a přírodovědné expozice, jako jsou například iQLANDIA v Liberci, Harrachovské sklárny, nebo Design blok v Praze,“ popisuje přínosy projektu Alena Losová, radní pověřená vedením resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti s tím, že projektovými aktivitami prošlo bezmála 9500 žáků základních a více než 7000 žáků středních škol.
Součástí projektu bylo i vytvoření sítě metodických center, zaměřených na přírodovědné a technické obory a předměty, za účelem setkávání a výměny zkušeností učitelů základních a středních škol. Dále byli pedagogové škol v Libereckém kraji zváni k účasti na kurzech badatelsky orientované výuky v přírodovědných předmětech. Tyto kurzy dohromady absolvovalo 235 pedagogů.
Na základě zkušeností realizátorů projektu byla vytvořena Příručka dobré praxe projektu, která obsahuje shrnutí všech aktivit, zhodnocení jejich realizace a přínosu a konkrétní příklady. Dokument je zveřejněn na Informačním a vzdělávacím portále Libereckého kraje.
„Myslím si, že projekt TechUp přinesl dobré výsledky v motivaci žáků základních škol o technické studijní obory. Osobně jsem se zúčastnila několika projektových dnů a mohla se tak přesvědčit, že je žáci navštěvovali opravdu s velkým zájmem a nadšením,“ doplnila radní Alena Losová.
Po ukončení realizace projektu 30. 6. 2015 je po dobu 3 let počítáno s pokračováním aktivit nejúspěšnějších metodických center, dalším využíváním pořízeného vybavení ve školách a také spoluprací mezi středními a základními školami.