Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Poklady podzemí - 10 let archeologických objevů v Pojizeří

Bc. Lenka Klimentová

odborný zaměstnanec

  • 07. 01. 2019 00:00
  • Sociální

Sdílet článek

V Muzeu Českého ráje v Turnově připravili po deseti letech čistě „archeologický“ výstavní projekt, kterým představí výsledky nejdůležitějších archeologických výzkumů. Od 24. ledna do 31. března 2019 tak návštěvníci budou moci obdivovat vše, co se podařilo najít.

„Jsem velice rád, že kromě prezentace unikátního objevu v Jilemnice – kostela sv. Alžběty, za který jsme byli navrženi na cenu Patrimonium pro futuro v roce 2016, můžeme představit i například objev úpravny železné „rudy“ ve Všeni u Turnova z počátku 17. století,“ poznamenal Jan Prostředník, vedoucí oddělení, kurátor sbírkových fondů archeologie Muzea Českého ráje v Turnově.

Vedle archeologických nálezů zde vystaví i předměty, které pocházejí z mobiliáře kostela v Jilemnici a dnes je spravuje Krkonošské muzeum v Jilemnici. „Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout například originál dřevořezby z 18. století Seslání Ducha svatého a soudobé plastiky sv. Víta a sv. Václava nebo model, jak vypadal kostel sv. Alžběty na přelomu 13. a 14. století,“ doplnila Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově.

Největším „tahákem“ celé výstavy jsou dva zcela ojedinělé poklady mincí – ten mladší byl nalezen v roce 2013 v Roztokách u Jilemnice. Do země byl uložen krátce po Mnichovské dohodě na podzim roku 1938. Ten o poznání starší tvoří soubor 160ti stříbrných pražských grošů Václava II. a Jana Lucemburského, který v srpnu letošního roku zcela náhodně objevil poctivý nálezce u staré stezky nedaleko Vysokého nad Jizerou. Oba poklady v sobě ukrývají poutavý příběh, který navozuje logickou otázku: proč je ti, kteří mince do země ukrývali, také sami nevyzvedli?

„Archeologové Muzea Českého ráje mají za poslední dekádu skvělé výsledky své nároční práce, které se věnují bez ohledu na čas. Nyní představí nálezy za toto období na souborné výstavě. Věřím, že výstava vzbudí velký zájem,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky