Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Podzimní výlety: na Skalní stezku reliéfů i do Oldřichovských bučin

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 22. 10. 2020 11:57
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Vzduch se již začíná ochlazovat a za okny poletuje barevné listí: jasná známka toho, že přišel podzim. Studené dny však neznamenají to, že čas výletů končí. Naopak, pořád je co objevovat. Ať už v Máchově kraji, uprostřed Českého ráje nebo v Jizerských horách.

„Tato mimořádná a pro společenský život nepříznivá doba naopak přeje rodinnému životu a společně strávenému času. Vyjít si s rodinou na výlet je možné v každé části našeho kraje. Máme tu spoustu krásných míst,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Máchův kraj skrývá mnohé krásy a Skalní stezka reliéfů u obce Brniště zajisté patří mezi neobjevené skvosty. Ve skalách se nalézají schované sochy a reliéfy. Jsou mezi nimi kupříkladu jelen svatého Huberta, obří hlava, reliéf anděla i nahé dívky, mořská ryba a mnohé další. Na stezce je k vidění i land-artová tvorba, jako třeba vstupní brána z větví a další instalace s přírodninami. Procházka po krásách skalních reliéfů zabere zhruba hodinu a půl a stezka je dohromady dlouhá přibližně 1,5 kilometru. Po cestě si ještě lze udělat krátkou odbočku k amfiteátru Zátiší nebo Bylinkové zahradě. 

V Českém ráji se nabízí k výletu vrch Zebín u města Jičína. Kopec leží zhruba 2 kilometry od města a díky svému postavení je dominantou celé jičínské kotliny. Je zde kostel ze 14. století a za ním na svahu je dřevěná zvonice; na vrcholu se pak nachází barokní kaplička sv. Maří Magdalény. Na Zebín se lze dostat pěšky po značených turistických stezkách z Jičína.

Kam do Jizerských hor? Třeba na Naučnou stezku Oldřichovské bučiny, která nejen poučí, ale také okouzlí a pobaví. Během putování je dobré zastavit se u skalního útvaru Gorila nebo Skalního hradu, odkud je úžasný výhled do krajiny. Putování začíná na vlakovém nádraží v Oldřichově Hájích a trasa měří 6,5 kilometru. 

V Lužických horách lze doporučit výpravu na nejvyšší bod tohoto pohoří – vrch Luž, kde je i nově postavená rozhledna. Otevírá se odsud fascinující daleký výhled, který je pouze na jihovýchodní straně směrem k Ještědu zakrytý vzrostlými stromy. Cesta není dlouhá, pouze kilometr a půl od Chaty Luž, kde lze zaparkovat auto. Vede však do kopce.

Krkonoše lákají také na rozhlednu, tentokrát jde o vyhlídku Přední Žalý. Vydat se lze po cestě Hravé naučné Sojčí stezky. Trasa měří přibližně 3 kilometry a jednotlivá zastavení stezky nabízí mnohá vyžití – hlavně pro děti, které jistě ocení prolézačky. 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky