Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Podzimní Lužické hory: sklo, vyhlídky, miniatury i středověký dvorec

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 15. 11. 2023 11:26
  • Cestovní ruch
  • Sociální

Sdílet článek

 

Kam, kam, kam ještě vyrazit na podzim? Odpověď je jednoduchá: do Lužických hor. Do krajiny Křišťálového údolí se staletou tradicí sklářství, perel a skleněné bižuterie. Do krajiny, která se pyšní řadou zajímavých míst, historických památek i krásných výhledů. Do krajiny, ke se s podzimem vysoko na obloze třepetají hejna ptáků a od polí vane vzduch ostrý jako břitva.

„Oblast Lužických hor není přitažlivá jen pro své přírodní krásy, ale také mnoha zajímavostmi z historie, významnými památkami a skvělým sklářským řemeslem. Rozhodně doporučuji návštěvu, na kterou je dobré si vyhradit více než jeden den,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Do Křišťálového údolí spadají oblasti Novoborska a Kamenickošenovska, místa spojená s výrobou skla, lustrů a křišťálových zázraků, která lze obdivovat nejen ve sklárnách, ale i ve zdejších dvou sklářských muzeích. Sklářské muzeum v Novém Boru, které má 130 let i stoleté Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově ukazují největší skvosty této letité tradice umění a řemesla.

Sice už za hranicí Libereckého kraje, ale přesto stále v Lužických horách, leží město Česká Kamenice. Stojí za to si tam udělat výlet po žluté turistické trase do parku miniatur Vodní mlýnky a na skalní vyhlídky Ponorka, Tell-platte, Jehla, bratrské oltáře a lesní kapličku. Zdatní a odvážní se mohou vydat na ferratu Uchem Jehly. 

Nejvyšším vrcholem Lužických hor je Luž. Od roku 2020 se na něm vypíná nová rozhledna, postavená německou stranou. Na vrchol vedou dálkové turistické trasy Hřebenovka, Stezka Českem i Via Czechia. Nedaleko se nalézá zřícenina hradu Milštejn, který založili Berkové z Dubé již ve 14.století. Skalní brána, která tu na turisty čeká, je však dílem lidským, nikoliv přírodním. 

I podzimní město Chrastava má co nabídnout. V hrázděné budově nedaleko náměstí se nachází rodný dům malíře Josefa Führicha z roku 1802, v němž sídlí jeho muzeum. Odtamtud je to už jen pár kilometrů na Horní Vítkov, kde na vrcholu kopce Výhledy stojí dřevěná ptačí pozorovatelna a opodál replika středověkého velmožského dvorce z 12. století Curia Vítkov.

Krásu Lužických hor lze objevovat i na sociálních sítích. Stačí navštívit facebookový profil Region Liberec nebo sledovat instagram. Další rady a tipy nechybí na webových stránkách Lužických hor.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky