Podpisem memoranda vykročili vstříc nové mincovně v Jablonci
- 01. 06. 2015 11:25
- Magazín
Liberecký kraj, Česká mincovna a statutární město Jablonec nad Nisou uzavřely v pátek 29. května trojstrannou dohodu o spolupráci. Podpisem memoranda učinily další krok směrem k realizaci výstavby nového sídla České mincovny, která by měla vyrůst místo bývalé porodnice v Turnovské ulici, Jablonci nad Nisou. Objekt a přilehlý areál je majetkem Libereckého kraje, který pro něj nemá využití a zájem České mincovny tak vítá.
„Máme zájem i nadále rozvíjet město Jablonec nad Nisou jako významné centrum mincovní a medailérské výroby. Záměr České mincovny proto vítáme,“ konstatoval Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. Podpisem memoranda se Liberecký kraj zavázal, že do konce roku 2016 nebude areál bývalé porodnice nabízet k prodeji bez předchozí dohody se svými partnery a vyvine úsilí o získání dalších pozemků od třetích stran, tak aby vznikl pro případný prodej ucelený soubor nemovitostí a parcel.
„Naším záměrem je zachovat výrobu českých mincí v Libereckém kraji a vybudovat moderní výrobní areál v Jablonci nad Nisou. Oceňujeme vstřícný postoj našich partnerů, jejichž zájem je shodný s tím naším a to nadále podporovat mincovní tradici v regionu,“ uvedl Radek Šulta, ředitel České mincovny. Memorandum deklaruje zájem všech stran pokročit dále. Mincovnu teď čekají jednání o financování nového sídla, jejichž výsledek ve finále rozhodne o tom, zda se celý projekt posune do fáze realizace. Jasno by mělo být nejpozději do konce příštího roku.
„Za město Jablonec uděláme vše, aby se tento trojstranně výhodný projekt podařilo realizovat. Pevně věřím, že memorandum přispěje k rozvoji České mincovny a upevní dosavadní skvělou spolupráci s Libereckým krajem,“ poznamenal u příležitosti podpisu dohody primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl. Město se podpisem smlouvy zavázalo k provedení změny územního plánu, který momentálně neumožňuje stavbu takového rozsahu, jakým by nová mincovna měla být.
„Podpisem memoranda se rovněž zabrání spekulacím, které se objevily při zveřejnění záměru prodeje areálu bývalé porodnice. Tímto je jasně řečeno, že zde žádná ubytovna pro nepřizpůsobivé určitě nevznikne,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter s tím, že Liberecký kraj se o prázdný objekt stará, zajišťuje jeho zabezpečení i opravy. Na udržení stávajícího stavu objektu ročně vydává půl milionu korun.
Paralelně s vyjednáváním o memorandu nechala Mincovna rozpracovat studii od renomované kanceláře OK PLAN ARCHITECTS. Architektonickou maketu představila při podpisu memoranda. Vnitřní pojetí mincovny má být otevřenější veřejnosti, než doteď. „Věřím, že veřejnost zaujme prohlídkový okruh nebo dílny, kde si vyzkouší něco z medailérského řemesla,“ doplnil Šulta. Trojrozměrnou maketu budou moci Jablonečtí od úterka 2. 6. vidět na vlastní oči na prodejně České mincovny na Mírovém náměstí.
Zájem o zachování mincovny v Jablonci má i návaznost na Střední uměleckoprůmyslovou školu a Vyšší odbornou školu v Jablonci nad Nisou, jejíž historie sahá do roku 1880. V roce 1995 zde byla založena Vyšší odborná škola, která nabízí obor Ražená medaile a mince a vychází tak vstříc požadavkům rozvíjejícího se medailérského průmyslu. Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná školy v Jablonci nad Nisou odchovala celou řadu významných osobností české umělecké scény.