Parkovací dům Libereckého kraje

odborný zaměstnanec právního oddělení

• 17. 04. 2024 08:00
  • 106/1999

Předmět žádosti: žadatel požadoval informace týkající se parkování v Parkovacím domě Libereckého kraje. KÚ LK zaslal tyto odpovědi:

1. Za jakých podmínek je takové parkovací místo možné získat?

Parkovací místa v parkovacím domě jsou od počátku koncipována jako parkovací místa vyhrazená ve všední dny pro zaměstnance (celkem 104 míst) a parkovací místa P+R (celkem 100 míst – o víkendu pak 204 míst).

Zaměstnanci platí za parkování denní sazbu 50 Kč. Vjezd do parkovacího domu je umožněn všem zaměstnancům, kteří jsou v pracovním poměru ke krajskému úřadu a mají zaměstnaneckou kartičku. Parkuje vždy pouze 104 zaměstnanců, a to podle času, kdy do parkovacího domu vjedou. Všichni, kdo by chtěli vjet nad tento počet, nejsou do parkovacího domu vpuštěni.

Parkovací místa P+R jsou zpoplatněná celodenní sazbou 60 Kč, přičemž v rámci této sazby je možné uplatnit vyzvednutí lístku na MHD. Reálná cena parkování se tím významně snižuje.

Nájemníci – instituce z Evropského domu mají na základě nájemní smlouvy pronajatá parkovací místa (celkem za celý Evropský dům 34 míst) a platí za každé pronajaté místo 1.050 Kč za měsíc. Tato místa jsou rezervována pro služební vozy institucí.

1. Jak o takové místo mohu požádat?

O parkovací místa zaměstnanců a nájemců nelze požádat. Musel byste se stát zaměstnancem KÚ LK. Volná místa inzerujeme na naší úřední desce.

1. Na základě, jakých pravidel jsou tato místa přidělována?

Zaměstnanci získávají možnost parkování automaticky při vzniku pracovního poměru. Parkovat mohou, pokud je dostatek parkovacích míst z celkového počtu 104. Nájemci mají místa rezervovaná na základě Nájemní smlouvy.

1. Bylo by možné, aby bylo parkování v Parkovacím domě LK účtováno na měsíční bázi a hrazeno převodem proti vystavené faktuře? Aby i pro nevyhrazené parkování bylo možné použít parkovací kartu a na měsíční bázi vyúčtovat parkování podle skutečných dnů/hodin? Předpokládám, že na stejném principu funguje vyúčtování pro uživatele vyhrazených parkovacích stání.

Parkovací místa P+R jsou částečně hrazena z dotačních zdrojů a podmínky dotačního titulu dlouhodobé parkování nájemního charakteru neumožňuje. Pravidla parkování P+R jsou jasně daná a nelze je v rámci udržitelnosti projektu po dobu 5ti let měnit. Není tedy možné na těchto místech použít parkovací kartu a vyúčtování poskytovat na měsíční bázi. Toto umožňují pouze parkovací místa pro nájemce, která jsou plně obsazena.