Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Památkou roku Libereckého kraje je sídlo Lasvitu v Novém Boru

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 12. 09. 2020 15:12
  • Sociální

Sdílet článek

 

Svého vítěze zná další ročník tradiční soutěže Památka roku, který letos již popáté vyhlásil Liberecký kraj. Na první příčce se ze šesti přihlášených umístilo citlivé a neotřelé spojení památkové obnovy s novostavbou sídla společnosti Lasvit na rohu Palackého náměstí v Novém Boru.

„Jsem velmi hrdý na to, že naše sídlo se těší velkému zájmu a dostalo se mu ocenění jakým je právě Památka roku Libereckého kraje. Nešlo nám o to postavit jen sídlo společnosti, ale posílit povědomí o sklářském řemesle ve městě, ze kterého před mnoha staletími vzešlo, a to se nám nyní daří,“ prohlásil jednatel společnosti Martin Šikola.

Kromě sídla Lasvitu se o cenu v soutěži ucházelo ještě dalších pět obnov kulturních památek. Obec Příšovice představila projekt restaurování sochy sv. Agáty, Doksy vstoupily do soutěže s úpravami tamního zámku, jilemničtí přihlásil projekt obnovy takzvaného zahradního domku v zámeckém parku, Pěnčín soutěžil s rekonstrukcí Kittelova domu na Krásné a město Jablonec představilo projekt obnovy fasády a zasedacích sálů své radnice.

„Zachovávat v dobrém stavu kulturní památky je doslova naše povinnost. Je na nás, abychom mimořádné budovy, vytvořené našimi předchůdci, v dobrém stavu předali budoucím generacím. V případě sídla Lasvitu navíc mimořádně zdařilou rekonstrukci roubeného domu doplňuje  unikátní skleněná novostavba,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Práce na sídle Lasvitu byly ve znamení obnovy dvou roubených sklářských domů tradičními postupy spolu s novostavbou repliky sklářského domu se skleněným pláštěm připomínajícím břidlicovou krytinu. Architektonickou podobu komplexu budov vdechlo studio ov-a architektů Štěpána Valoucha a Jiřího Opočenského, kteří dbali na zachování rázu obou historických budov. Ty se ve spolupráci s Národním památkovým ústavem čtyři roky rekonstruovaly.

Zachovány tak zůstaly například vchodové dveře, které dostaly jen speciální kování ve tvaru loga společnosti. Uvnitř budov je také použita na několika místech hliněná omítka, která byla pro stavby dané doby tradiční. Zajímavostí jednoho z domů je studna uprostřed kanceláří: skrze skleněný poklop lze nahlédnout na dno roky nepoužívané studny, kterou stavební firma odhalila až při rekonstrukci. V původní dokumentaci o ní nebyla ani zmínka.

Ocenění formou symbolického šeku a skleněné plakety s nápisem Památka roku 2019 Libereckého kraje předala v sídle Lasvitu zástupcům firmy v sobotu 12. září Květa Vinklátová, krajská radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Stalo se tak v rámci Dnů evropského dědictví.

Cílem soutěže Památka roku je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v libereckém regionu, které si zaslouží pozornost. Podmínkou účasti v soutěži je dokončení celkové obnovy nebo ucelené etapy rekonstrukce nemovité kulturní památky v kalendářním roce, za nějž je cena udělována, tedy v roce 2019. Podmínkou je, aby se vlastník samotný podílel na obnově nejméně padesáti tisíci korun.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky