Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Obce Libereckého kraje: Tatobity se pyšní tisíciletou lípou

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 23. 10. 2024 14:37
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Dvě stě patnáct. Přesně tolik obcí se nalézá na území Libereckého kraje. Řada z nich se může pochlubit zajímavou minulostí, významnými rodáky a také přitažlivými turistickými cíli.

Obec Tatobity se skládá ze dvou částí – Tatobity a Žlábek. Žije v ní okolo 550 obyvatel. Leží na jižním úpatí Ještědsko-kozákovského hřbetu nedaleko nejvyšší hory Českého ráje Kozákova, v blízkosti Chráěné krajinné oblasti Český ráj a uprostřed Geoparku Český ráj, který je zapsán na seznamu UNESCO. V roce 2018 získaly Tatobity titul Vesnice roku Libereckého kraje.

„Tatobity lehce projedete ve směru z nebo do Lomnice nad Popelkou, přitom určitě stojí za to, zastavit se tam a prozkoumat obec trochu víc,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V okolí se nacházejí zajímavé staré i fungující lomy na oblíbený narůžovělý dekorativní kámen porfyr, který vznikal při sopečné činnosti v mladších prvohorách.

První zmínka o Tatobitech pochází z roku 1514. Zdejší barokní kostel sv. Vavřince byl vystavěn v místech starší dřevěné kaple v 1. polovině 18. století. Z četných soch, které se v obci nacházejí, stojí za zmínku boží muka z roku 1776, jež inspirovala Jana Nerudu k napsání Balady horské, a socha Panny Marie, takzvaná Matička z roku 1820 (někdy se uvádí 1867) od místního sochaře Zemana, která se nachází v horní části obce. Ze stejné kamenické dílny pochází i socha sv. Václava v kapličce u cesty směrem na Rovensko pod Troskami.

Ozdobou obce je památná Tisíciletá lípa o obvodu kmene 925 cm. V roce 2015 získala titul Strom roku České republiky a v roce 2016 obsadila 2. místo v anketě o evropský strom roku. S odhadovaným stářím přes 800 let je v současnosti nejstarším stromem Českého ráje.

S Tatobity je spojen život mnoha významných osobností. Vedle kamenického rodu Zemanů, jehož členové jsou autory mnoha soch a křížků ve zdejším regionu, to byli třeba Alois Podobský, člen orchestru Vídeňské státní opery a Vídeňské filharmonie, nebo houslista Břetislav Salaba. Narodil se zde také mistr houslař František Xaver Drozen (1898–1972), na jehož housle hrál například Jan Kubelík či David Oistrach. V Tatobitech také žil a tvořil malíř krajin a portrétů Jan Dědina. Dnes jej připomíná naučná stezka a takzvaná Malířova zahrada.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky