Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Nemilé překvapení pod papírem. Návštěvu Českého ráje kazí výkaly po lesích

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 15. 06. 2021 17:32
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Delikátní problém řeší oblíbené turistické destinace po celém světě, přičemž výjimkou v tomto směru není ani Český ráj. Každý rok tuto oblast navštíví skoro dva miliony lidí a řada z nich si potřebuje vykonat během svého pobytu odskočit. Jenže toaleta nikde. Nabízí se tak nerudovská otázka – kam s ním?

Český ráj proto rozjíždí turistickou kampaň. „Jejím cílem není zakazovat nebo poučovat, ale vzbudit o toto téma zájem a nabídnout udržitelné způsoby chování. Snažili jsme se pracovat s vtipem a nadsázkou,“ uvedl jeden z autorů kampaně Pavel Pichler.

Na průběh kampaň dohlíží Sdružení Český ráj. „Tento problém registrujeme už léta. V poslední době se s nárůstem návštěvnosti oblíbených cílů, především skalních měst, situace zhoršuje a kazí turistům dojem z návštěvy místa,“ prohlásila ředitelka sdružení Jitka Kořínková.

V rámci kampaně vznikl mimo jiné komiks, který se snaží přispět k tomu, aby se cesty krajinou nezměnily ve slalom mezi výkaly. V případě potřeby lze na webu www.wcvraji.cz vyhledat seznam takzvaných záchytných toalet.

V akutních případech už leckdy mapa toalet nepomůže. „Klíčovým principem je minimalizovat stopy. Ideální je odnést si vše v pytlíku s sebou. Jinak je nutné exkrementy dobře zahrabat a vždy dát přednost ekologickému toaletnímu papíru nebo papírovým kapesníčkům před vlhčenými ubrousky, které se rozkládají dlouhé roky,“ upřesnila za autory kampaně Barbora Dvořáková. Klíčový je také výběr místa – pod stinnými skalními převisy trvají rozkladné procesy nejdéle. Potřeba by měla být vykonána aspoň 50 metrů od vody a zahrabána 15 centimetrů hluboko.

„S velkou návštěvností a dokonce přetížením některých známých lokalit logicky vznikají i zcela prozaické problémy. Věřím, že naprostou většinu lidí 'pozůstatky' po předchozích návštěvnících obtěžují a budou chtít pomoci situaci změnit,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kampaň by do budoucna měly doplnit i praktické suvenýry, jakými jsou lopatka na zahrabávání stop nebo rozložitelný toaletní papír. „Když už si musím v přírodě odskočit, chci z toho mít dobrý pocit nejenom fyzicky, ale i duševně. Lehká outdoorová lopatka pověšená na batohu to nejen umožňuje, ale také dává ostatním vědět, že se nemusejí bát jít v mých stopách,“ řekl Ondřej Vítek z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Téma znečišťování lesů je aktuální v jiných zemích, autoři kampaně se například inspirují principy iniciativy Leave No Trace. O ožehavosti této problematiky svědčí i fakt, že knihy s názvem How To Shit In The Woods se prodaly přes 3 miliony výtisků a vyšla již čtvrtá reedice.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky