Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Nejhezčími místy Českého ráje provede Zlatá stezka

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 15. 10. 2020 11:34
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Jak poznat nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje? Výpravou po Zlaté stezce, která tyto vyhledávané turistické oblasti již po dlouhá desetiletí spojuje. Červená turistická značka se vine v celkové délce 103 kilometry krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borovicové lesy.

„Zlatá stezka je trasa, kterou si lze rozdělit na několik pěších túr a strávit tak v půvabném území Libereckého kraje klidně i týdenní dovolenou,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Historie této trasy má své prvopočátky již v druhé polovině 19. století po výletě Vojty Náprstka do Prachovských skal, a také díky založení Klubu českých turistů. Tehdy se Český ráj začal stávat jedním z prvních míst, kde se začalo budovat značení pro turisty, vyhlídky i restaurace.

Pojem Zlatá stezka, včetně popisu jeho dílčích úseků, se poprvé objevil v publikaci Klubu Českých turistů v roce 1937. Ještě před válkou o ní vznikl také propagační film. Současná Zlatá stezka doznala oproti někdejší historické řadu změn, například kvůli změně charakteru zemědělské půdy po válce, výstavbě silnic či těžbě písků. Zničen byl například úsek mezi Troskami a Prachovskými skalami.

Červeně značená trasa na turistické mapě vede z Mladé Boleslavi přes Bakov nad Jizerou, Mnichovo Hradiště, Valečov a Drábské světničky k Příhrazům a odtamtud na Kost, Nebákov a  Dolní Mlýn, přes Trosky, Hrubou Skálu a Valdštejn na Turnov. Odtamtud pokračuje směrem na Frýdštejn, Malou Skálu,  Besedice, Kozákov a Tábor až do Královéhradeckého kraje na Železnici  a do Jičína. Lze se na ni kdekoliv napojit a absolvovat jen vybranou část.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky