Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Naučná stezka horského spolku provede ještědskými vápenci

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 01. 12. 2022 15:00
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Dvanáct kilometrů, dvanáct zastavení. To je naučná stezka Ještědské vápence, kterou vybudoval v roce 2003 Jizersko-ještědský horský spolek. Turisty seznámí s geologií, geomorfologií, flórou, faunou a historií Ještědského hřebene.

„Jizersko-ještědský horský spolek má velmi pestrou činnost. Ochrana přírody, turistika, vydávání vlastivědných publikací, osvěta a poskytování informací a turistika. Právě sem patří naučná stezka Ještědské vápence. Vzhledem k tomu, že má spolek široké členské zázemí, jehož součástí je také řada odborníků, jedná se vždy o činnost na velmi dobré úrovni. Setkat se s jejími výsledky mohou jak místní, tak návštěvníci Jizerských hor či Ještědského hřbetu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Stezka, určená výhradně pro pěší, začíná u železniční stanice v Pilínkově a končí na autobusové zastávce v Rozstání. Vede květnatými loukami, přičemž vápencový ostroh na Vápenici byl v 60. letech zalesněn smrkovou monokulturou. Některé zbytky původních bučin se dochovaly dodnes.

Nejvyšší bod stezky je na Pláních. Na tomto místě roste mařinka vonná, kyčelnice devítilistá a další druhy rostlin. Hlístník hnízdák, který tady také roste, je zajímavý tím, že má i v zimním období zelené listy.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky