Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Náměstek hejtmana Radek Cikl ocenil ke Dni učitelů dvacet pracovníků ve školství

Mgr. Langer Jiří

  • 31. 03. 2010 18:17

Sdílet článek

 

Náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl (ČSSD) včera ocenil 20 učitelů, trenérů a dalších pracovníků ve školství pamětními diplomy u příležitosti Dne učitelů. Letos byla podávána ocenění ve třech kategoriích:Výrazná pedagogická osobnost roku 2009“, „Ocenění za dlouhodobou tvůrčí pedagogickou činnost“ a „Významný přínos pro naplňování dlouhodobé koncepce rozvoje regionálního školství Libereckého kraje“.

Navrhovatelibyli ředitelé škol, pedagogické kolektivy, školské rady, odborové organizace, profesní sdružení a školské asociace, Česká školní inspekce a představitelé samosprávy kraje a obcí jako zřizovatelé škol. Výběr oceněných z došlých návrhů – bylo jich přes šedesát – provedli členové Výboru pro výchovu, vzdělávání, zaměstnanost a sport – orgánu zastupitelstva Libereckého kraje,“ uvedl náměstek hejtmana.

V I. kategorii Výrazná pedagogická osobnost roku 2009 byla podmínkou nominace:

  • nadstandardní pedagogická a výchovná práce,

·         významné aktivity vztahující se k výchovné a vzdělávací činnosti.

  • významná prezentace školy nebo školského zařízení na veřejnosti;
  • zpracování projektů nebo zapojení do mezinárodních programů vztahujících se k pedagogické činnosti, vzdělávání a uplatnění absolventů v praxi;

V první kategorii - Výrazná pedagogická osobnost roku 2009 – jsou dva ocenění

1. Paní magistra Kateřina Jandová

Obec Nová Ves nad Popelkou se nachází na Semilsku, na samém okraji Libereckého kraje, v roce 2006 zde žilo 651 obyvatel – a byla zde malotřídní škola. Ta byla pro nedostatek žáků dva roky uzavřena a hrozilo jí zrušení – vymazání z rejstříku. Vzkřísit v lidech důvěru v místní školu a přesvědčit rodiče, aby nevozili dětí do Lomnice, se povedlo paní ředitelce Kateřině Jandové. Vyhrála v roce 2008 konkurz na ředitelku ZŠ a MŠ a ten nelehký úkol zvládla. Ve škole sedí sedm žáčků dvou ročníků a paní ředitelka hledá nové cesty, jak děti a jejich rodiče zaujmout.

2. Paní magistra Zuzana Jedličková

Paní magistra Zuzana Jedličková je učitelkou v Základní škole Broumovská v Liberci, kde již působí 25 let. Jako vyučující anglického jazyka dlouhodobě organizuje pro žáky školy poznávacích zájezdů a výměnných pobytů. Například v loňském roce získala v projektech mezinárodní spolupráce Comenius grant a žáci školy v rámci projektu výměnného projektu strávily dva týdny s dětmi z partnerské školy v řeckém městě Alexandroupolis. Měly tak možnost poznat život v řeckých rodinách a využít angličtinu jako komunikační jazyk. Následně organizovala na výměnu návštěvu řeckých dětí v Liberci. Působí jako mentor na Pedagogické fakultě TU v Liberci.

 

II. kategorie - Ocenění za dlouhodobou tvůrčí pedagogickou činnost

Rozhodujícím kriteriem pro výběr oceněných byla především dlouholetá a mimořádná pedagogická, výchovná nebo odborná činnost.

3. Paní Olga Hanusová

Paní učitelka Hanusová působí v předškolním vzdělávání již 40 let, v letech 1991 až 1998 byla ředitelkou mateřské školy Studánka v Jablonném v Podještědí, kde pracuje jako učitelka doposud. Hned na počátku 90. let začala spolupracovat s přeshraničním partnerem - s mateřskou školou v Lückendorfu.  Partnerství se uskutečňuje formou pravidelných týdenních setkávacích dnů a vícedenních společných pobytů 2x ročně střídavě na obou stranách hranice. Společně zpracovali a realizovala několik projektů - přeshraniční naučné stezky, víkendových ekologických programy pro rodiče a děti z obou partnerských škol a projektů vztahujících se přírodě Lužických hor.

4. Pan Josef Hlubuček

Pan Josef Hlubuček veškerou svou dosavadní pedagogickou činnost věnoval rozvoji Základní umělecké školy v Železném Brodě, kam nastoupil v roce 1976 jako učitel hry na housle a od roku 1981 je ve funkci ředitele. Pod jeho vedením dosahuje Základní umělecká škola trvale dobrých výsledků, úspěšně zde pracují sbory, taneční a swingový orchestr. Výsledky prezentuje na pravidelných koncertech v Městském divadle. Pan Hlubuček je rovněž uznávaným sbormistrem dětského pěveckého sboru Řetízek, který se věnuje převážně interpretaci duchovní hudby. S tímto sborem dosáhl i mezinárodních ocenění, úspěšně koncertují v České republice i v mnoha zemích Evropy.

5. Paní Marie Dolejší

Paní Marie Dolejší věnovala učitelské profesi 38 let svého života. Od roku 1975 působila jako ředitelka Mateřské školy v Horní Libchavě. Zde vychovala několik generací dětí, které se k ní stále hlásí. Pro děti i rodiče byla nejen vynikající paní učitelkou, ale i člověkem, který dokázal ochotně poradit a pomoci. Svým lidským přístupem a nakažlivým optimismem uměla zaměstnance nadchnout pro práci. Pedagogům předávala své bohaté zkušenosti a podporovala je ve všech formách vzdělávání. Za svou pedagogickou dráhu vychovala, aniž by to tušila, tři současné ředitelky mateřských škol.

6. Pan Jiří Lejsek

Do Hudební školy, nyní Základní umělecké školy v Tanvaldu, přišel pan Jiří Lejsek v roce 1960 s odborností učitele klavíru a hudebních nauk. Ve funkci ředitele školy je od roku 1989. Zasloužil se o zlepšování a inovaci prostředí obou budov školy a zřízení tanečního oboru. Rozšířil působnost školy o detašovaná pracoviště ve Smržovce, Josefově Dole, Harrachově a Kořenově. Spolupracoval s organizátory Tanvaldského hudebního jara a hudební mládeží. Vystupuje s pěveckým sborem na vánočních koncertech. Je vedoucím taneční orchestru DOMESTIC.

7. Paní doktorka Eva Bieliková

Paní doktorka Eva Bieliková působí již 25. rokem v Základní škole Lesní ulice v Liberci. Její specializací je výuka chemie a fyziky. Právě v těchto vzdělávacích oborech dosáhla a nadále dosahuje mimořádných pedagogických výsledků: Podílela se začlenění vzdělávacího oboru chemie do rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání. Je spoluautorkou metodiky školních laboratorních pokusů učebnice Chemie pro 8. a 9. ročníky. Spolupracuje s pedagogickými fakultami univerzit v Praze a v Liberci a napomáhá při kvalitním zajištění praxí studentů chemie. Je propagátorkou činnostního učení a autorkou metodických materiálů v rámci projektu „Síť tvořivých škol Libereckého kraje“.

8. Pan Jiří Šádek

Pan Jiří Šádek vedoucím pracovníkem odloučeného pracoviště praktické výuky semilské integrované školy v Jičíně. Jako mistr odborného výcviku v oboru truhlář působí do roku 1988. Pod vedením Jiřího Šádka získalo středisko truhlářů díky vysoké kvalitě odváděné práce, ochotě a vstřícnosti u veřejnosti vysoké renomé. Během dlouholeté pedagogické činnosti vychoval a odborně připravil mnoho výborných truhlářů, pro něž je řemeslo nejen zdrojem obživy, ale celoživotním koníčkem stejně jako pro jejich mistra. Pravidelně reprezentuje školu na soutěžích odborných dovedností žáků oboru truhlář v regionu. V mimopracovní době vede zájmový kroužek žáků základní školy, kde v dílnách učí děti lásce k řemeslu a tvořivé práci.

9. Paní magistra Eva Slováková

Paní Slováková zůstala celých 38 let pedagogického působení věrná Základní škole v Liberci v Ostašově. V roce 1972 sem jako začínající nastoupila, a v březnu je to 20 let, kdy nastoupila do funkce ředitelky školy. Zaměření školy je patrné ze školního vzdělávacího programu s motivačním názvem „Škola pro spokojené a zdravé děti“. Název programu navazuje na projekt Spokojené dítě ve škole, jehož byla ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí v Liberci spoluautorkou. Dlouhodobě se jí daří budovat a udržovat pozitivní klima školy. Škole se daří získávat zdroje z projektů a grantů, tím zajišťuje nejen vysokou úroveň proškolení pedagogického sboru, ale i výborné materiální podmínky školy.

10. Pan magistr Jaroslav Vávra

Učitel, ředitel školy, zakladatel žákovských pěveckých sborů, organizátor kulturních a společenských akcí na Semilsku, Propagátor Ivana Olbrachta, regionální spisovatel, autor a dramaturg divadelních představení, jazykový korektor odborných publikací, redaktor Libštátského zpravodaje, manažer a moderátor pěveckého spolku Bořivoj, bývalý člen rady zastupitelstva, předseda kulturní komise, člen školské komise - všechny přívlastky se vztahují k jedné osobě, ovšem osobě nesmírně činorodé – k panu Jaroslavu Vávrovi.

Připomeňme jeho desetileté působení na místě ředitele základní školy F. L. Riegra v Semilech, kdy vzniklo první komplexně bezbariérové zařízení v Semilech.

11. Pan Milan Homola

Pan Milan Homola strávil ve školách 50 let. Jako učitel tělesné výchovy, dějepisu a němčiny působil ve školách v Oseku, Teplicích a Jablonci nad Nisou.Právě v Jablonci nad Nisou stál u zrodu lyžařských sportovních tříd. Jako vedoucí trenér sportovních tříd v základní škole Na Šumavě měl významný podíl na výchově lyžařů – budoucích reprezentantů v běhu na lyžích. Trénoval mládež v lyžařském oddílu SKI klub Jablonec nad Nisou, mimopracovně působil v metodické komisi běžeckého lyžování ve Svazu lyžařů.

12. Paní Irena Čáslavská

Do školství nastoupila paní učitelka Čáslavská v roce 1970, po celou dobu své pedagogické praxe, tj. 42 let, pracovala v mateřské škole. Nejprve jako učitelka, poté zastávala funkci ředitelky Mateřské školy ve Višňové. Po jejím sloučení se základní školou působila opět jako učitelka, nyní zastává pozici zástupkyně ředitele pro mateřskou školu a školní družinu. Aktivně se podílela na vytvoření Školního vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání pod názvem Barevné kamínky, který je založen na metodách přímých zážitků, využívání dětské zvídavosti a umožnění hledání samostatné cesty tvořivým myšlením. Pod jejím vedením se děti v MŠ zapojily do ekologického programu MRKVIČKA, vystupují na školních akademiích a připravují program na vítání občánků.

13. Pan magistr Jiří Šimůnek

Pan Jiří Šimůnek je absolventem Institutu tělesné výchovy a sportu Karlovy Univerzity. Po příchodu do Jablonce nad Nisou vyučoval tělesné výchově nejprve v základní škole, později v odborném učilišti a průmyslové škole. V roce 1990 se stal pan Šimůnek ředitelem Sportovního gymnázia doktora Randy v Jablonci nad Nisou. Za svého působení v této funkci se zásadním způsobem zasloužil o nastavení pravidel fungování sportovních gymnázií. Díky bohatým sportovním i pedagogickým zkušenostem se Mgr. Šimůnkovi podařilo vybudovat v průběhu 90. let moderní a otevřenou vzdělávací instituci.

A právě výjimečná otevřenost a demokratická atmosféra, kterou se škola vyznačuje, je jedním z největších osobních přínosů jmenovaného.

14. Pan magistr Oldřich Přinda

Pan magistr Oldřich Přinda je veřejně činný v oblasti sportu, specializuje se na orientační běh. Je pořadatelem soutěží pro základní a střední školy, jmenujme například Běh na Českou chalupu, Dny orientace v přírodě. Každoročně pořádá přebory škol a mládeže Libereckého kraje v orientačním běhu. Mimo to je sám aktivní závodník a mistr světa v orientačním běhu ve veteránských kategoriích. Je členem oddílu orientačního běhu Slávia TU Liberec, předseda oddílu, trenér mládeže a je také pořadatelem řady sportovních akcí celostátního i mezinárodního významu v této oblasti.

15. Pan Josef Erlebach

Pan Josef Erlebach během své 44 leté praxe působil většinou na jilemnických základních školách jako učitel a zároveň i jako trenér ve sportovních třídách při přípravě mladých lyžařů. Stál u zrodu sportovních tříd v Jilemnici v roce 1972. Sportovní třídy fungují bez přerušení dodnes. V průběhu své pedagogické kariéry se aktivně věnoval působení na tělesný rozvoj dětí vedením atletického a lyžařského kroužku, pomocí při pořádání sportovních soustředění, táborů a v neposlední řadě organizací nespočetného množství různých sportovních soutěží nejen v rámci školní tělesné výchovy, ale i v rámci činnosti jilemnických sportovních oddílů a spolků. Jeho rukama prošlo mnoho současných známých olympioniků, zejména biatlonistů.

16. Pan magistr Arnošt Holub

Pan magistr Arnošt Holub učiteluje od roku 1972, prošel malotřídními školami v Šenově a na Práchni. Od roku 1979 v základní škole ve Skalici u České Lípy a od roku 1984 až do současnosti je ředitelem této školy. Ve funkci ředitele školy se zasloužil o výstavbu objektu tělocvičny a vybudování odborných učeben. Je koordinátorem projektů přeshraniční spolupráce Česko-Sasko se základní školou partnerské obce Bertsdorf-Hörnitz. Od roku 1994 člen zastupitelstva a současný místostarosta Obce Skalice u České Lípy.

III. kategorie – Významný přínos pro naplňování dlouhodobé koncepce rozvoje regionálního školství Libereckého kraje

Smyslem zařazení této kategorie je ocenit pracovníky za pedagogické, organizační a manažerské aktivity, které ve svém důsledku vedou nebo přispívají k naplňování strategických cílů a priorit vyjádřených v dlouhodobém záměru rozvoje vzdělávání Libereckého kraje.

17. Pan magistr Václav Špetlíka

Pan magistr Václav Špetlík je původní profesí speciální pedagog, po ročním působení v pedagogicko psychologické poradně vstoupil do speciálního školství v České Lípě. Posledních pět let je ředitelem základní školy Slovanka v České Lípě. Výrazně se podílí na realizaci strategických priorit obsažených v dlouhodobých záměrech vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Libereckého kraje, především v oblasti integrace žáků s poruchami učení i žáků s jiným handicapem. Během své ředitelské praxe se mu podařilo prosadit prvky inkluzívního vzdělávání - zavedení dyslektických tříd, bezbariérový přístup v celé škole, školní poradenské pracoviště se školním speciálním pedagogem, logopedem a psychologem.

18. Paní bakalářku Dana Halberstatová

Paní bakalářka Dana Halberstadtová pracuje v předškolním vzdělávání od roku 1967. Od roku 1979 na pozicích ředitelky mateřské školy, v současné době mateřské školy v Klášterní ulici. Je absolventkou oboru speciální pedagogika a didaktika na pedagogické fakultě a působí jako oblastní metodička pro děti se specifickými vadami. Na naplňování dlouhodobých záměrů ve vzdělávání obsažených v dlouhodobých záměrech rozvoje vzdělávací soustavy Libereckého kraje, se paní Halberstadtová podílela jako členka Výboru pro výchovu, vzdělávání, zaměstnanost a sport Zastupitelstva Libereckého kraje. V tomto výboru pracuje již ve druhém volebním období, v prvním období byla členkou Zastupitelstva LK. Právě v zastupitelstvu a ve výboru se aktivně podílela na optimalizaci sítě škol Libereckého kraje.

19. Pan magistr Tomáš Kolafa

Pan magistr Tomáš Kolafa pracuje ve školství od roku 1986, od toku 2000 ve funkci ředitel základní umělecké školy v Liberci. Podíl pana ředitele Tomáše Kolafy na realizaci dlouhodobých záměrů vzdělávání Libereckého kraje spočívá především v dlouhodobém budování vysoké umělecké a pedagogické kvality školy…. v rozvoji výuky méně tradičních hudebních oborů a především ansámblové činnosti ve všech uměleckých oborech – jmenujme Big Band, dětský sbor Severáček. Rovněž je tak oceněn jeho přinos při organizaci uměleckých soutěží různých úrovní a ověřování rámcového vzdělávacího programu základního uměleckého vzdělávání.

20. Paní doktorka Irena Přádná

Paní doktorka Irena Přádná nastoupila na dnešní Gymnázium F. X. Šaldy v roce 1974 jako středoškolská učitelka. V roce 1990 byla jmenována ředitelkou tohoto gymnázia.

Škola pod jejím vedením patří k nejlepším školám, klade důraz na modernizaci vyučování – využívání ICT ve výuce, používání interaktivních tabulí, zavádění projektového vyučování.

Významné je také odborné působení dr. Přádné jako externí spolupracovnice Výzkumného ústavu pedagogického Praha, a to jako spolupracovnice na tvorbě RVP G a jako koordinátorky ŠVP v rámci projektu Pilot G a dále jako externí spolupracovnice pro inovaci přírodovědných předmětů.  RNDr. Irena Přádná je členkou krajské rady CZESHA a členkou celostátní rady Asociace ředitelů gymnázií ČR, kde dva roky působila jako předsedkyně.

Kulturní program zajišťovali žáci základní umělecké školy z České Lípy. Grafiky - mědirytiny vyrobili studenti třetího a čtvrtého ročníku ze Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy z Jablonce nad Nisou. Květiny dodali a připravili pracovníci a žáci Středním odborné školy Jablonecká ulice v Liberci.. malé občerstvení připravili a obsluhu žáci a pracovníci Střední odborné školy gastronomie a služeb v Liberci.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky