Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Na tři tisícovky rizikově závislých v kraji. Workshop upozornil ukrajinskou mládež na nebezpečí drog
- 18. 07. 2024 08:00
- Sociální
- Školství
Drogovou scénu v Libereckém kraji je stále možné označit za specifickou a patřící do horních příček regionů zasažených užíváním zakázaných látek. Operativně ji narušuje v posledních letech zejména liberecký TOXI tým Policie České republiky. Poukázat na úskalí závislostí na drogách bylo cílem workshopu pro ukrajinskou mládež 17. července v libereckém Centru na podporu integrace cizinců (CPIC).
„Rizikově drogově závislých osob je v Libereckém kraji zhruba 3.000. Doposud to byli zejména lidé s dobrým ekonomickým zázemím, nyní dochází k přesunu na periférie měst a do jednotlivých uživatelských bytů. Vzniká také postupná otevřená drogová scéna, kterou v předchozích letech ovlivnila pandemická situace a s ní spojené tzv. lockdowny. Kromě toho na to navázala v únoru 2022 další problematická oblast, která je v dnešní době stále aktuální – migrační vlna osob z Ukrajiny a dalších států zasažených válečným konfliktem. Jsem proto moc rád za tento workshop, který upozornil zejména mladé Ukrajince na úskalí spojená s užíváním drog,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.
„Na uvedenou oblast závislostí bylo nutné zaměřit preventivní aktivity v Libereckém kraji a posílit informovanost mládeže z Ukrajiny v letních prázdninových měsících, kde může být tato cílová skupina ohrožena, bez režimu školní docházky, v parcích, ubytovnách a ulicích,“ doplnil krajský koordinátor pro adaptaci a integraci držitelů dočasné ochrany Aleš Lebeda.
Workshop představil nebezpečí ukrajinské mládeži v oblasti závislostí, a to ve formě prezentace aktuálních informací s tlumočením do ukrajinštiny včetně nastavené legislativy České republiky, dále práva a povinnosti či praktické využití pomůcek, jakou jsou protidrogový kufr, brýle, které imitují různá spektra vidění po aplikaci rizikových látek apod. „Odborné workshopy zaměřené na strategický pilíř prevence budou mířit do dalších lokalit v našem kraji,“ uzavřela Žaneta Kaprasová, vedoucí CPIC pro Liberecký kraj.