Membránové technologie mají své centrum výzkumu a vývoje ve Stráži pod Ralskem

• 05. 03. 2014 15:34

Společnost MemBrain s. r. o. je dceřinou společností společnosti MEGA a.s., ve stáží pod Ralskem, která již více jak 25 let působí na trhu membránových technologií pro úpravu vod a pro potravinářský, farmaceutický a chemický průmysl.

V minulém týdnu ji navštívila členka rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova Ivana Hujerová.

Co konkrétně si pod tímto oborovým shrnutím představit? Například aplikaci nových membránových technologií při zpracování vod v energetickém průmyslu, v důlním průmyslu při snižování ekologické zátěže vypouštění důlních vod do vod povrchových, v potravinářství při získávání nutričně cenných látek z mléčné syrovátky či při zajištění mikrobiologické čistoty vín, džusů a cidrů.

„Mýlil by se ten, kdo by výzkum a vývoj v Libereckém kraji spojoval pouze s Technickou univerzitou v Liberci či VÚTS a.s. a ten, který by očekával, že prostředí pro aktivity tohoto druhu může fungovat pouze v největších městech kraje,“ říká Ivana Hujerová, „Tuto skutečnost jsem si potvrdila při návštěvě Membránového inovačního centra společnosti MemBrain, s.r.o., které vyrostlo ve čtyřtisícové Stráži pod Ralskem. To se zaměřuje se na výzkumné a inovační aktivity, transfer výsledků výzkumu a vývoje do průmyslové praxe v oblasti membránových separačních procesů kapalin a plynů,“ dodala.

Slibně se rozvíjející oblastí jsou také technologie pro výrobu biometanu z bioplynu, kdy biometan je možné použít pro automobily jako náhradu konvenčních pohonných hmot nebo pro plynové kotle jako náhradu zemního plynu. Škála i perspektiva využití membránových technologií je široká.

„Opět jsem si potvrdila, jak šikovní a podnikaví lidé v našem kraji žijí a působí. Vážím si toho. Jsem ráda, že se tato společnost neuzavírá pouze v prostředí svých laboratoří a vývojových dílen, ale i aktivně buduje síť partnerských průmyslových a univerzitních organizací, umožňuje odborné stáže studentů, systematicky popularizuje svůj obor, vytváří perspektivní pracovní místa pro výzkumně-vývojové pracovníky z České republiky i ze zahraničí. Věřím, že se společnosti MemBrain s.r.o. podaří uskutečnit svoji ambiciózní vizi stát se do pěti let „TOP“ evropskou výzkumně-technologickou organizací v oblasti membránových procesů a podaří se jí úspěšně přenášet výsledky výzkumu do běžné praxe. Po dnešní návštěvě jsem přesvědčená, že tato vize je reálná,“ uzavírá Ivana Hujerová.