Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Lužické hory na podzim: romantika, výhledy i um místních sklářů

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 10. 09. 2024 12:16
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Kam vyrazit v podzimním období? Do Lužických hor. Do krajiny Křišťálového údolí se staletou tradicí sklářství, perel a skleněné bižuterie. Do krajiny, která se pyšní řadou zajímavých míst, historických památek i krásných výhledů. Do krajiny, ke se s podzimem vysoko na obloze třepetají hejna ptáků a od polí vane vzduch ostrý jako břitva.

„V chladnějším počasí, které nás snad na podzim čeká, je právě návštěva sklářských provozů lákavou nabídkou lužickohorské oblasti,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Městem sklářské tradice a křišťálových lustrů je Kamenický Šenov. Dodnes zde působí řada významných skláren, například Preciosa nebo nejstarší huť v Evropě Chřibská. Za návštěvu rozhodně stojí Sklářské muzeum, které kromě stálých expozic nabízí kolekci křišťálových lustrů.

Z Kamenického Šenova je blízko na jedinečnou Panskou skálu, tvořenou patnáctimetrovými čedičovými sloupy, které mají připomínat varhany. Skála je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách. Ze samotného vrcholu Panské skály je krásný výhled do okolí Kamenického Šenova, České Kamenice a v pozadí jsou vidět i lesnaté kopce Českého Švýcarska s dominantou Růžovského vrchu. Panská skála se stala terčem také pro filmový průmysl. Natáčela se zde například populární česká pohádka Pyšná princezna z roku 1952.

Pro oblíbence turistiky tu je Kunratické Švýcarsko, ležící u města Cvikov. Tato oblast je známá svými pískovcovými skalami, hlubokými lesy a krásnými výhledy do krajiny. Zachovalá příroda je ideální pro pěší turisty, kteří mohou obdivovat skalní útvary různé obtížnosti, ať už při horolezectví, nebo při procházkách po vyznačených stezkách vedoucích loukami.

Největší pískovcové údolí v Evropě – Pekelné doly – se nachází blízko rekreační oblasti Máchova jezera. Unikátní jeskyně vznikly v 18. století hloubením písku pro továrny hraběte Kinského na výrobu zrcadel. Přilehlá budova kdysi v minulosti sloužila jako brusírna.

Společně s výše zmiňovanou Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem je Nový Bor bránou do Lužických hor. Od poloviny 18. století město představuje tradiční sklářskou výrobu. Ta nejzajímavější místa se nacházejí na náměstí Míru. Navštívit je možno barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie se vzácnými rokokovými varhany a Sklářské muzeum.

Krásu Lužických hor lze objevovat i na sociálních sítích. Stačí navštívit facebookový profil Region Liberec nebo sledovat instagram. Další rady a tipy nechybí na webových stránkách Lužických hor.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky