Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Lomnický severní okruh ukáže středisko odporu českých bratří

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 20. 06. 2023 14:24
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Pozoruhodnými místy Lomnicka provede vcelku nenáročný cyklistický výlet, který začíná i končí v Lomnici nad Popelkou. K vidění během ní bude kromě zajímavých výhledů také pestré spektrum historických památek.

Trasa začíná na náměstí v Lomnici nad Popelkou, odkud se jede na severovýchod po trase 4171 přes Libštát do sedla u Kundratic, kde je odbočka vlevo na trasu 4175. Tu jezdci opustí v osadě Pod Kamínky a odbočí opět vlevo na trasu 4171. Po ní se přes Stružinec vine cesta zpět do Lomnice nad Popelkou.

„Tato cyklistická trasa nemusí být jen o sportovním výkonu. Po cestě doporučuji využít zajímavých zastavení v místech s bohatou historií,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Lomnice nad Popelkou

Oblíbené letovisko a průmyslové město v kotlině potoka Popelky. Původní ves s tvrzí je připomínaná v roce 1308, existovala však již dříve. Roku 1834 získali panství Rohanové, kteří si v blízké oboře postavili zámeček. Město trpělo častými požáry, které zničily původní budovy radnice, kostela i tvrze. Obyvatelé se živili především tkalcovstvím a od roku 1810 se datuje výroba tradičních lomnických sucharů.

Na horním konci rozlehlého obdélníkového náměstí stojí zámek, který vznikl za Václava z Valdštejna přestavbou původní tvrze. Na dolním konci náměstí je pozdně barokní kostel sv. Mikuláše. Ve Šlechtově Hrubém domě je městské muzeum, uprostřed náměstí stojí morový sloup z roku 1713 se čtyřmi sochami světců a barokní kašna z 18. století s empírovým sloupem.
Za zmínku stojí část města zvaná Karlov, která je vesnickou památkovou rezervací s roubenými domy přízemními i vícepatrovými s vyřezávanými lomenicemi. Na okraji města stojí nedávno zrekonstruované skokanské můstky, kde se konají závody i v létě. Na ochozu nejvyššího je volně přístupná rozhledna.

Libštát
Osadu Libštát založili horníci pracující ve stříbrných dolech ve 14. století na břehu říčky Olešky. V roce 1525 byla uváděna jako městečko. V době pronásledování nekatolíků byl Libštát střediskem odporu českých bratří. Barokní kostel sv. Jiří pochází z let 1787 až 89. Zajímavou technickou památkou je kamenný most přes Olešku z roku 1822 se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava.

Kundratice
Východně od Semil v obci Kundratice se nalézá řada zajímavých roubených chalup. Největší významnou památkou lidové architektury je bývalý mlýn, který již však nemele.

Košťálov
Obec v údolí Olešky se poprvé připomíná v roce 1361. Původní gotický kostel sv. Jakuba ze 14. století byl barokně přestavěn roku 1717. Zajímavé jsou lidové stavby s pískovcovými portály od kamenické rodiny Culíků.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky