Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Listopadová výstava na kraji představí obrazy, suiseky i dřevěné plastiky

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 30. 10. 2024 15:37
  • Kultura

Sdílet článek

Podzimní výstavu výtvarníků Kamily Dlouhé a Libora Maříka s názvem Kouzlo Jizerských hor, poklady lesů a vod hostí výstavní síň ve vestibulu krajského úřadu. Vernisáž se koná v pondělí 4. listopadu od 16 hodin, výstava potrvá do 29. listopadu. Přístupná je v pondělky a středy od 8.00 do 17.30 hodin, v úterky a čtvrtky od 8 do 16 a o pátcích do 15 hodin.
 

„Během studia na UJEP jsem se věnovala především kresbě a grafice. Realistickou portrétní kresbou se intenzivně zabývám doposud a snažím se v ní stále zdokonalovat. V poslední době se pro mě ale stávala jakousi rutinní záležitostí, a proto ve mně již několik let hloubala myšlenka vrátit se ke mnou opomíjené malbě a pokusit se uchopit téma krajiny Jizerských hor. Ať už z obav o výsledek a případné zhacení materiálů, nebo z pokory k dílům starých krajinářských mistrů, jsem se na místo pláten a olejových nebo akrylových barev rozhodla jít cestou možná co nejobyčejnější, jednoduchou. Zužitkovala jsem dostupné běžné materiály a výtvarné prostředky a pokusila se z nich vytěžit maximum.  Jako podklad mých obrazů posloužily sololitové desky různých velikostí, na něž jsem nejprve nanesla několik vrstev bílého latexu. Při práci jsem kombinovala temperové barvy s vodou ředitelnými tónovacími, remakolovými barvami, které se používají především k výmalbě interiérů. Taktéž výběr používaných štětců spadá do stejné kategorie malířských pomůcek. Předlohou mi byly převážně vlastní fotografie z výprav a výletů, které jsem pomocí čtvercové sítě několikanásobně zvětšila. Byl to úkol nelehký a troufalý. Jednak se v malbě považuji za absolutního amatéra a také jsem prvně pracovala na takto velkých formátech.  Motivací pro mě bylo vytvořit soubor obrazů, ve kterých se pokouším zachytit nemožné – kouzlo a ducha této vzácné krajiny, kam chodím nesmírně ráda objevovat stále nová a nová místa. Patřím totiž k těm, u kterých láska k Jizerským horám hraničí s posedlostí, jak popisuje  v úvodním slově knihy fotografií Jizerské hory Miloslav Nevrlý,”  svěřila se Kamila Dlouhá.

„S japonským uměním suiseki jsem se poprvé seznámil na výstavě bonsají v  liberecké botanické zahradě. Suiseki znamená pohledově zajímavý kámen, pokud možno uhlazený vodou a usazený do dřevěné podložky. Pochází ze starobylé Číny a Japonska, kde sui znamená voda a seki znamená kámen.  Stejně jako u bonsají jde i v případě suiseki o miniaturizaci přírody.  To mě uchvátilo natolik, že jsem od jara do podzimu podnikal výlety, a domů se vracel s často nelehkým batohem naplněným nejrůznějšími kameny. Přes zimu jsem se pak zavřel do své dílny a vsazoval je do dřevěných podložek. Postupně jsem se začal soustředit na práci se samotným dřevem. Před dvěma lety se totiž vypouštěla liberecká přehrada a já na jejím dně nacházel spoustu zajímavého starého dřeva s příběhem. Samo dřevo inspiruje a ukazuje, co lze z jednotlivých kusů vyrobit. Začal jsem ho tedy opracovávat a vytvářet z něj plastiky. Některé z mých výtvorů můžete nyní vůbec poprvé spatřit na této výstavě,” přiblížil Libor Mařík.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky