Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Liberecký kraj vydal „evropskou učebnici“ pro zemědělce
- 07. 02. 2007 00:00
- Rozvoj
[id:4792|autor:Mgr. Markgrafová Eva|email:eva.markgrafova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 327|mobil:|aktualizace:]
Novou publikaci vydanou Libereckým krajem představil na tiskové konferenci náměstek hejtmana Libereckého kraje Radim Zika.
Cílem kraje je zajistit v letošním roce co největší informovanost budoucích příjemců finančních prostředků z programů EU tak, aby vyčerpali všechny možnosti podpor nabízených v letech 2007 – 2013. Publikace „Program rozvoje venkova ČR na období 2007 – 2013“ byla proto zpracována na základě Národního strategického plánu a obsahuje jednotlivá opatření a konkrétní finanční částky, které jim budou přiřazeny.
„Jedná se o nový přístup Evropské unie k podporám venkova a zemědělství. Pro splnění tohoto cíle Liberecký kraj ve spolupráci s Regionální agrární radou Libereckého kraje v roce 2006 připravily celou řadu seminářů, na kterých nový systém podpor platný od roku 2007 přiblížily veřejnosti. Vydání publikace etapu seznamování s novými připravovanými podmínkami na nový systém, ukončuje,“ uvedl Radim Zika, náměstek hejtmana pověřený vedením resortu rozvoje venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky. V dané souvislosti pak připomněl, že nová strategie rozděluje disponibilní prostředky do 4 os:
Osa I se zaměřuje na podporu konkurenceschopnosti zemědělství, lesnictví a potravinářství a posílení dynamiky podnikání v těchto oborech.
Osa II je zacílena na zlepšování životního prostředí a krajiny podporou hospodaření s půdou v zájmu udržitelného rozvoje venkova.
Osa III se pak orientuje na diverzifikaci hospodářství venkova a podporu zlepšování kvality života ve venkovských oblastech.
Osa IV (Leader) umožní daleko větší zapojení venkovských partnerství do opatření výše uvedených os využitím principu „bottom – up“.
„V současné době jsou k dispozici materiály platné pro celou Českou republiku prezentované na různých internetových stránkách. Jedná se o materiály o obsahu až několika set stran. Pro řadu subjektů jsou však svým obsahem složité a málo přehledné. Proto základním požadavkem při vydání publikace bylo poskytnout informace o podporách přicházející v úvahu v Libereckém kraji a které by svým obsahem splňovaly požadavky na jednoduchou orientaci,“ vysvětlil Radim Zika.
„Obsahem publikace tak nejsou podpory, o kterých je již předem známo, že nebudou subjekty v Libereckém kraji čerpány. Jedná se o formu učebnice pro agrární veřejnost, která poskytuje informace vztahující se k možným podporám. Dále pak k možnostem zakládání uskupení v rámci obcí a možností čerpání podpor na rozvoj venkovských oblastí z prostředků EAFRD,“ doplnil.
Vedle tištěné publikace bylo současně vydáno 2500 kusů CD nosičů, které PowerPointovou prezentací obdobný obsah jako je tomu ve vydané publikaci.