Liberecký kraj poskytne peníze na projekty v oblasti životního prostředí a také individuální dotace z Fondu Turów

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 05. 06. 2024 12:21
  • Životní prostředí

Environmentální výchova, podpora zemědělství, lokální produkce a také zadržování vody v krajině. To jsou hlavní cíle projektů, na něž poskytne kraj dotaci. Krajští radní také schvalovali poskytnutí individuálních dotací z Fondu Turów městu Hrádek nad Nisou, Frýdlantské vodárenské společnosti a také Severočeské vodárenské společnosti.

„Na opatření pro zadržení vody v krajině jde letos bezmála 6 milionů korun. Peníze dostanou nejen obce a místní environmentální neziskové organizace, ale i jednotlivci, kteří se snaží zlepšit vodní režim ve svém okolí,“ uvedl radní pro životní prostředí a zemědělství Václav Židek. „Z dalšího programu podpoříme environmentální vzdělávání, výchovu, osvětu a také zemědělce s lokální produkcí a podporujeme i zlepšení stavu půdy, na které hospodaří.“

Konkrétní přehled programů a dotací:

8.1 Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty – 23 podpořených projektů  v celkové výši 1.711.254 korun

8.4 Podpora zemědělství a lokální produkce – 26 podpořených projektů za 4.679.177 korun

8.6 Podpora retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu – 10 podpořených projektů za 5.985.780 korun

Krajští radní též na svém včerejším jednání rozhodovali o poskytnutí dotací z Fondu Turów. Město Hrádek nad Nisou obdrží na projekt s názvem Vodovod – Václavice 62.313.916,75 korun včetně DPH na nestavební práce. „Cílem projektu je výstavba vodovodního řadu včetně přípojek v délce 9243,29 metru a 3 požárních nádrží. Nově bude na vodovod napojeno zhruba 350 obyvatel. Celkové náklady projektu po odečtení DPH za stavební práce jsou 146.227.012,06 korun a předpokládaná podpora z Operačního programu Životní prostředí je 83.913.095,08 korun,“ doplnil radní Židek. Stavět se začne 10. června 2024 a dokončeno bude v červnu roku 2026.

Další peníze míří Frýdlantské vodárenské společnosti, a to konkrétně na tyto projekty:

1. zkapacitnění úpravny vody ve Frýdlantu a rozšíření stávajícího jímacího území U Nemocnice a Bažantnice – dotace 18.134.500 korun (bez DPH a 64,75 % z celkových výdajů projektu)
  2. opatření pro připojení vodovodu Bulovka – 1.591.400 korun (bez DPH a 53,98 % z celkových výdajů projektu)
  3. opatření pro připojení vodovodu Dětřichov – 1.365.100 korun (bez DPH a 37,74 % z celkových výdajů projektu)
  4. opatření na stávajících sítích ve Frýdlantu – 2.450.500 korun (bez DPH a 50.40 % z celkových výdajů projektu)

„Tato podpora směřuje do projekční činnosti, věříme, že bude dokončeno výrazně dříve a bude se následně soutěžit zhotovitel stavby,“ uzavřel Židek.

„Pevně věřím, že do konce roku 2026 budou opatření na Chrastavsku a Hrádecku fungovat,“ dodal hejtman Půta.

Krajští radní také na svém včerejším jednání rozhodli o navýšení individuální dotace z Fondu Turów pro Severočeskou vodárenskou společnost na rekonstrukci úpravy vody v Machníně, a to z původních 108.547.921,23 korun o 1.199.900 korun na 109.747.821,23 korun. „Pro provoz úpravny vody v Machníně je totiž nyní nutné provést rekonstrukci trafostanice, původně se počítalo s jiným technickým řešením,“ upřesnil Židek.

Zůstatek na transparentním účtu LIBERECKÝ KRAJ-FOND TURÓW – ČR-PL ke dni 4. června odpoledne je 904.490.354,04 korun.