Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Liberecký kraj podpořil třiadvacet inovativních firem a projektů
- 16. 10. 2023 12:18
- Rozvoj
Přes čtyři miliony korun poskytl Liberecký kraj na podporu začínajících podnikatelů, inovativních firem nebo na projekty propojující komerční sektor s výzkumnými centry. Slouží mu k tomu každoročně vyhlašovaný Regionální inovační program nabízející tři druhy voucherů, startovací, inovační a technologický.
„Naším cílem je podpořit inovativní projekty s vysokou přidanou hodnotou. Za dobu trvání programu jsme pomohli již téměř pětadvaceti miliony korun,” řekl Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Žadatelé mohou z programu získat až dvě stě tisíc korun a pro konzultace jim je k dispozici Krajský úřad Libereckého kraje i Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink. V letošním roce se celkem sešlo 35 žádostí a z nich 23 získalo doporučení k podpoře. Jsou mezi nimi firmy zaměřené na tradiční obory textilu nebo sklářství, ale i na špičkové aplikace v oblastech nanotechnologií či 3D tisku implantátů.
„Největší zájem byl tradičně o technologický voucher, který žadateli umožní ověřit proveditelnost a efektivitu výrobního postupu. Celkem šestnáct firem si bude moci ověřit a otestovat aplikační potenciál svých nových myšlenek v praxi,“ dodal Jiří Ulvr. Pět projektů založených na spolupráci firem s výzkumnými centry získalo inovační voucher a dva perspektivní a začínající podnikatelé obdrželi voucher startovací.
Zlepšení managementu a kontroly kvality výroby nanovláken si od technologického voucheru slibují ve firmě Nanotech dynamics. „Voucher použijeme na vývoj softwarového řešení umožňující efektivnější sběr dat z jednotlivých výrobních zařízení a následnou práci s nimi. Pomůže nám to optimalizovat proces výroby nanovláken a tím ho i zlevnit,” řekl za firmu Luboš Komárek.
Posílení komunikace směrem do zahraničí zase plánuje kreativní sklářské studio Salansky. „Voucher použijeme na tvorbu nových webových stránek, které už dnes cílí především na zahraniční klientelu. Chceme na nich uceleně prezentovat naše portfolio a plánujeme nově otevřít i e-shop,” upřesnil za studio Ondřej Salanský.
V letošním roce měl program k dispozici částku vyšší téměř o milion korun. „Věříme, že peníze pomohou firmám v dalším rozvoji a náš region posunou k větší konkurenceschopnosti. To chceme i nadále podporovat,” uzavřel Jiří Ulvr.