Liberecký kraj nabízí žákům a studentům komplexní technické vzdělání pro kvalitní a úspěšný život

• 13. 08. 2024 15:18

V dnešní moderní době je technické vzdělání klíčem k budoucímu úspěchu. Technologie se stávají nedílnou součástí našich životů a jejich význam bude i nadále růst. Liberecký kraj dlouhodobě pracuje na zvyšování atraktivity technického vzdělání a snaží se zajistit, aby zástupci nových generací byli na změny dnešního světa připraveni a mohli využívat příležitostí, které moderní technologie nabízejí.

Spojení škol a praktických zkušeností

„S pomocí Agentury regionálního rozvoje propojujeme mladé talenty ze základních, středních a vysokých škol s místními firmami, veřejnými a neziskovými institucemi,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Žákům a studentům z regionu se tak otevírají zajímavé příležitosti, jak rozvíjet své technické dovednosti v praxi, a přitom si mapovat trh práce ještě před dokončením studia v jejich vlastní domovině.

Kvalitní technické vzdělání pro všechny generace studentů

Liberecký kraj se od základní školy, přes střední školu až po velmi kvalitní Technickou univerzitu může pochlubit svou bohatou nabídkou perspektivních specializovaných technických oborů, jako je strojírenství, mechatronika nebo IT. Nabízí tak mladým lidem možnost vzdělávat se v atraktivním oboru přímo ve svém domácím regionu a připravit se na budoucí úspěšnou kariéru.

Vzdělání, praxe a inspirace pro všechny generace techniků

Liberecký kraj společně s Agenturou regionálního rozvoje zprostředkovává různé aktivity, které podporují kreativitu a technické myšlení mladých lidí. V rámci těchto aktivit mají studenti možnost navštívit přední technologické firmy a instituce, kde si mohou vyzkoušet moderní technologie a vidět, jak se teorie aplikuje v praxi.

Jedním z příkladů úspěšné spolupráce je exkurze studentů Střední školy strojní, stavební a dopravní Liberec do společnosti TOS Varnsdorf a přidružené Střední průmyslové školy. S myšlenkou navštívit podnik s početným vývojovým týmem vyrábějící obrovské obráběcí stroje přišli sami studenti. Ti tak měli možnost vidět na vlastní oči, jak se takové stroje vyrábějí, a pochopit složité technické postupy, které dosud znali pouze z učebnic. Jeden ze studentů nadšeně poznamenal: „Tohle je parádní, vidět naživo, jak se stroje vyrábí. Jsme rádi, že v ČR umíme vyrábět takové stroje, které jdou do celého světa.“

Podobně inspirativní byla i návštěva dílny iQFABLAB. Tento unikátní prostor nabízí dětem a mladým lidem možnost okusit chytrou dílnu, využívající jak klasické nástroje, tak moderní technologie. Dává tak příležitost seznámit se například s moderním 3D tiskem, skenováním a laserovou řezačkou v praxi.

Liberecký kraj spolu s Agenturou regionálního rozvoje se nezaměřuje pouze na střední a vysokou školu. Díky soutěži Business Talent mají možnost navštívit technologické firmy i žáci základních škol. Například žáci ze semilské ZŠ Dr.Riegera za výhru v soutěži Business Talent měli možnost navštívit společnost Praktik Systems, kde poznali unikátní recyklační linku na velké elektrospotřebiče. Ta umožňuje znovu využít plasty i kovy z praček, ledniček a dalších zařízení. Cílem exkurze bylo ukázat žákům 8. a 9. tříd technický obor jako zajímavou a lukrativní možnost pro jejich budoucnost a motivovat je ke studiu na středních technických školách.

„Pozitivní zpětná vazba škol i samotných žáků a studentů je pro nás potvrzením, že kráčíme správným směrem. Těší nás i fakt, že se do podobných aktivit přidává čím dál více firem. Uvědomují si, že jsou jedněmi z významných hráčů schopných motivovat mladé lidi k zájmu o techniku,“ uzavírá Jiří Ulvr.

Směřování k lepší budoucnosti

Liberecký kraj a Agentura regionálního rozvoje plánují pokračovat v těchto aktivitách a umožňovat žákům a studentům přístup k moderním technologiím, inovativním projektům, propojovat je s odborníky z praxe a dávat mladým lidem možnost lépe porozumět reálným výzvám v technických oborech. V nadcházejícím školním roce 2024/2025 agentura spouští nový soutěžní projekt „TechStarter“, který ještě více propojí místní studenty s místními firmami.

Liberecký kraj má co nabídnout a díky spolupráci škol, univerzit a firem mohou studenti objevovat svět technických možností, které je připraví na úspěšnou kariéru a kvalitní život. Technické vzdělání je klíčem k budoucnosti, kde moderní technologie hrají stále větší roli.

logolink