Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíLiberecký kraj a Okresní hospodářská komora žádají ministerstva o podporu cestovního ruchu kvůli koronaviru
- 06. 01. 2021 11:46
- Cestovní ruch
Liberecký kraj a Okresní hospodářská komora žádají ministerstva o podporu cestovního ruchu kvůli koronaviru
Opatření v souvislosti s již téměř rok trvající koronavirovou pandemií negativně ovlivnila práci řady podnikatelů a prakticky jim znemožnila věnovat se oborům, v nichž působí. Téměř úplně paralyzovala cestovní ruch a gastronomii. Liberecký kraj proto ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou v Jablonci nad Nisou připravil dopis, jehož prostřednictvím apeluje na Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo pro místní rozvoj a žádá vyšší podporu pro restart těchto oborů.
„Současnou pandemií byla postižena většina oborů, ale cestovní ruch zcela fatálně. Řada podniků je rodinných, budovaných řadu let. Slýchám občas, že se mají tito majitelé zaměstnat v jiných oborech. Je ale třeba myslet na to, že tato problematická doba pomine, lidé začnou znovu cestovat a žádat služby, na které byli zvyklí. Nemluvíme tedy jen o jakémsi oboru, který patří minulosti. Je třeba zajistit podmínky pro jeho přežití, proto přicházíme s konkrétními návrhy,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Protiepidemická opatření často postihují rodinné firmy nebo menší společnosti, které majitelé budovali řadu let a na jejichž prosperitě jsou závislé nejen jejich rodiny, ale i obyvatelé jednotlivých obcí a měst. Cestovní ruch se na HDP podílí zhruba 3 procenty, spolu s navazujícími obory činí tento podíl 6 procent. Pro Liberecký kraj jsou tato čísla ještě o trochu vyšší, protože do zdejších turistických regionů, jakými jsou Krkonoše, Český ráj či Máchův kraj, míří mnoho lidí na dovolené.
Požadavky se dělí do tří kategorií. První z nich jsou obecné potřeby, související se současnou situací. Jde například o nutnost informování o změnách s předstihem, což je důležité zejména v pohostinství kvůli objednávkám zásob. Dále je to apel na naslouchání odborníkům z České unie cestovního ruchu a Hospodářské komory a zavedení spravedlivého a systémového kompenzačního programu pro všechny zasažené podniky za každý měsíc, kdy jsou a budou nucené zastavit své provozovny i jiné podnikání na základě vládních opatření, a to ve výši 75 % loňského obratu.
V dopisu se též hovoří o návrzích konkrétních dočasných a rychlých řešení v cestovním ruchu: o prodloužení programů Antivirus A+ a B po celou dobu platných omezení provozů a obnovení programu Antivirus C, tedy odpuštění odvodů sociálního pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců. Dále o prodloužení programu Covid-nájemné pro všechny uzavřené podniky bez dosavadních omezení, o zvýšení kompenzačního bonusu pro živnostníky z dnešních 500 korun na 1000 korun denně a o zavedení rovného přístupu ke všem podnikatelům v oboru.
Na závěr dopis obsahuje návrhy změn pro trvalé řešení situace a jejích následků. Kvůli mimořádným výdajům a předpokládaným nižším daňovým příjmům měst, obcí a krajů bude výrazně ohroženo financování organizací, které se v jednotlivých regionech věnují podpoře turismu. Proto Liberecký kraj vyzývá k úpravě podmínek Národního programu podpory cestovního ruchu pod patronací Ministerstva pro místní rozvoj – například zavedení nižší spoluúčasti žadatelů. Zásadním bodem je také vypsání mimořádného programu, který by měl pomoci s propagací turistických destinací a nalákáním návštěvníků.
V neposlední řadě by podle tvůrců dokumentu bylo žádoucí vypsat dotační titul na podporu budování infrastruktury cestovního ruchu, například výstavbu parkovišť, cyklostezek či toalet, umisťování odpadkových košů, popřípadě údržbu a vylepšování turistického značení.
Další aktuality
Pohodinda v Lužických horách: za teplem ke sklářské peci, za zimou na lyže
- 13. 01. 2025
- Cestovní ruch