Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíLiberecké Středisko ekologické výchovy Divizna sbližuje děti s přírodou již 25 let
- 27. 03. 2025 10:35
- Kultura
Čtvrtstoletí od svého založení si připomíná Středisko ekologické výchovy Divizna, které působí při Zoo Liberec. Za pětadvacet let fungování se z něho stalo respektované a certifikované centrum environmentálního vzdělávání, které kromě samotné realizace ekologických výukových programů koordinuje celokrajskou síť škol zapojených do programu MRKEV (Malý rádce kvalitní ekologické výchovy), vzdělává zoopedagogy napříč Českou republikou či vyučuje budoucí učitele enviromentální výchovy na vysoké škole. Jeho vzdělávacími programy prošlo více než 10 tisíc účastníků.
„Vzdělávací programy Střediska ekologické výchovy Divizna jsou velmi žádané ze strany škol i samotných dětí. Vynikající je také práce při vzdělávání pedagogů. Je za tím letitá práce nadšeného týmu, pod vedením Aleše Kočího. Spojení se zoologickou zahradou navíc přináší velké výhody z pohledu praktické výuky,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.
Počátky vzniku Divizny se datují k únoru roku 2000, kdy pod oddělením zeleně, odpadů a ekologické výchovy Magistrátu města Liberec vzniká první liberecké Středisko ekologické výchovy. Vybudoval ho Aleš Kočí, který měl se založením podobného ekologického centra již bohaté zkušenosti a Diviznu celých pětadvacet let úspěšně vede.
„Vnímám tento obor za životně důležitý pro společnost. Právě dnes, v době klimatické krize, je více než kdy jindy potřeba jednat ve prospěch životního prostředí. Těší mě, že nejen napomáháme k udržitelnějšímu způsobu života a vedeme ke kladnému vztahu k přírodě, ale také zvyšujeme ochotu zapojit se do její ochrany,“ říká Aleš Kočí.
Svůj název Divizna, který je odvozen od slov divit se a znát, středisko získalo až v roce 2006, kdy z organizačních důvodů přešlo pod Zoo Liberec a zabydlelo se v nových prostorách bývalé hospody Náš nový domov, známé pod lidovým názvem U opic. Od svého vzniku se středisko výrazně rozrostlo a stalo se celonárodně respektovaným centrem environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty, které podporuje a rozvíjí zodpovědnější chování lidí k přírodě, krajině i planetě.
Ročně tým Divizny realizuje na čtyři sta výukových programů, které navštíví více než sedm tisíc žáků převážně ze škol v Libereckém kraji. Vedle toho se středisko zaměřuje také na vzdělávání pedagogických pracovníků, zoopedagogů a studentů pedagogických fakult a v Libereckém kraji dlouhodobě koordinuje programy Ekoškola a Škola pro udržitelný rozvoj i celou síť škol se zájmem o ekologickou výchovu v rámci projektu MRKEV.
Za pětadvacet let fungování prošlo branami Divizny více než 100 tisíc dětí a její lektoři proškolili téměř deset tisíc pedagogů. Svou činností se stále snaží pozitivně ovlivňovat společnost a být oporou všem, kteří chtějí jednat ve prospěch udržitelného rozvoje.
„To, že je Divizna nyní tam, kde je, že požívá odborného respektu a o její služby je stále vysoký zájem, není samozřejmě jen moje zásluha. Divizna má to štěstí, že v ní pracovali a pracují odborně zdatní, lidsky úžasní a pro obor zapálení lidé. Moc jim za to děkuji. Díky i celé Zoo Liberec, která nám poskytuje skvělé zázemí, díky čemuž se můžeme zcela věnovat naplňování našeho poslání a pomáhat dělat svět lepším s respektem ke všemu živému i neživému,“ dodává Kočí.
Jak šel čas s Diviznou
2000–únor – Středisko ekologické výchovy zahajuje svou činnost jako součást oddělení zeleně, odpadů a ekologické výchovy Magistrátu města Liberec
2000–září – organizuje celorepublikový Veletrh ekologických výukových programů
2000 – až doposud – koordinuje celokrajskou síť škol MRKEV
2000 – pořádá první semináře pro pedagogické pracovníky
2006 – leden – přechází pod Zoologickou zahradu Liberec a začíná používat název Divizna
2006 – září – otevírá budovu Městského střediska ekologické výchovy při Zoo Liberec – Divizna
2006 – realizuje projekt Cestička do školy
2006 – podílí se na realizaci prvního Specializačního studia pro koordinátory EVVO na základních školách pro region soudržnosti NUTSII Severovýchod
2007 – až doposud – koordinuje pro celý kraj programy Ekoškola a Škola pro udržitelný život
2007 – v rámci akce pro pedagogické pracovníky a pracovníky středisek ekologické výchovy hostí pana Steve Van Matre (zakladatel směru Earth Education), který přijal pozvání a aktivně lektoroval
2009 – získává první akreditaci MŠMT ČR vzdělávací instituce pro DVPP
2009 – 2014 – získává a realizuje první 2 velké granty na podporu EVVO z ESF OPVK
2010 – poprvé uděluje ocenění Ještědská MRKEV (cena za přínos k rozvoji EVVO v Libereckém kraji)
2015 – 2017 – realizuje projekt Vzdělávání zoopedagogů pro 16 zoologických zahrad a vydává metodiky 3 ekologických výukových programů pro zapojené zoo
2017 – poprvé získává Certifikaci poskytovatelů environmentální výchovy
2017 – 2019 – zapojuje se do kampaně Silent Forest, kterou Zoo Liberec koordinuje pro celou Evropu, a zajišťuje vzdělávací aktivity a vznik metodiky ekologického výukového programu
2019 – již podruhé organizuje celorepublikový Veletrh ekologických výukových programů ve spolupráci se STŘEVLIK
2020 – začíná připravovat dlouhodobé vzdělávací programy
2021 – poprvé realizuje on–line výzvu 30 dní pro Zemi
2022 – hostí workshop zahraničních účastníků v rámci WEEC 2022 (světový kongres environmentální výchovy)
2022 – probíhá rekonstrukce střechy a horního patra naší budovy
2024 – zahajuje vysokoškolskou výuku
TZ: Zoo Liberec
Další aktuality
Projekt muzeí v České Lípě a Bad Schandau představí česko-saské kulturní dědictví
- 31. 03. 2025
- Kultura
- Rozvoj