Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Krkonošské železniční víkendy opět potěšily milovníky vlaků
- 13. 09. 2024 11:55
- Cestovní ruch
Předposlední prázdninovou neděli odmávl výpravčí na martinickém nádraží také poslední nostalgické jízdy letošního léta. Během čtyř Krkonošských železničních víkendů to na trati Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou bafalo, čoudilo, hvízdalo a drncalo. Nostalgické jízdy historickými stroji připravil Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších s podporou Libereckého kraje a destinační společnosti Krkonoše. Stejný tým připravil též rodinný program na stanici Martinice.
Vždy v sobotu zaplavila perón dětská radost a skvělá nálada. „Pro děti jsme přichystali drobnou dílničku s výrobou buttonů. Pod šikovnýma rukama návštěvníků vzniklo dohromady více než 500 originálních ozdob s tematikou železniční i zcela jinou, podle fantazie autora či autorky. Mnoho z nich pak po zbytek dne pyšně nosili maminky a tatínkové,“ popsala atmosféru na nádraží spoluorganizátorka akce Alena Cejnarová.
Smích zněl během divadelních představení celým areálem stanice. O dvou sobotách po něm korzoval také sám hrabě Harrach. Ten návštěvníky navíc doprovodil během komentovaných prohlídek stanice a pohovořil o nádraží i trati, o jejíž výstavbu se zasloužil. Celou stanicí pak ty zvídavější návštěvníky doprovodil někdejší přednosta stanice a ukázal jim, proč je nádrží v Martinicích tak unikátní kulturní památkou.
„Kvalitně připravený program oživuje nostalgické jízdy a promění projížďku v celodenní zážitek. Motivuje setrvat na stanici déle, poznat příběh i význam celé lokální trati. A opět se vrátit. Oproti loňskému roku jsme v programu udělali mnoho změn, a že se vyplatily, o tom svědčí nejen plný perón spokojených návštěvníků, ale také čísla přepravených osob, která byla o sobotách především během parních jízd výrazně vyšší než v loňském roce,“ vysvětlila Cejnarová s tím, že celkově se za letošní léto svezlo historickými vlaky 6 558 cestujících.
Spokojenost s akcemi neskrýval ani předseda Spolku železniční historie Petr Pěnička: „O druhém železničním víkendu jsme parním vlakem svezli rekordních 2 772 cestujících. Chtěl bych moc poděkovat všem, kdo nám s organizací i programem pomohli, jmenovitě Aleně Cejnarové, Destinační společnosti Krkonoše (DMO Krkonoše), ČD Cargo i Libereckému kraji, který akci zaštítil finančně. V neposlední řadě bych rád poděkoval návštěvníkům za účast i trpělivost, zejména při parkování. Podle počtu zájemců soudíme, že oblíbenost nostalgických jízd na Pojizerském Pacifiku stále roste a budeme je pro vás i nadále rádi organizovat.“
Vděk vyjádřili oba organizátoři také svým kolegům ze Spolku železniční historie, kteří coby dobrovolníci ve svém volném čase zvládají návštěvníky akce obsloužit s úsměvem na tváři a v dobré náladě.
Průzkum mezi účastníky akcí
„Abychom se při vyhodnocení akce neřídili pouze subjektivními domněnkami a čísly, zajistila DMO Krkonoše v loňském i letošním roce průzkum formou dotazníkového šetření mezi účastníky nostalgických jízd. Díky tomu můžeme nyní říci, že změny v organizaci i programu, které jsme na základě loňského průzkumu provedli, byly změnami k lepšímu,“ vysvětlila Cejnarová.
Akce i samotný doprovodný program byly hodnoceny čistou jedničkou (známkování jako ve škole), oproti loňskému průměru 1,3. Díky skvělé organizaci členů Spolku ubyly potíže s parkováním i frontami na občerstvení.
„Kdybych měla výsledky shrnout, řekla bych, že je cítit srdce. Návštěvníci, kteří v regionu bydlí i ti, kteří se na akci vracejí, ji hodnotí ještě o něco lépe. Věřím, že je to proto, že vnímají význam tohoto technicko-historického dědictví, že v něm cítí odkaz hraběte Harracha i obětavou a dobrovolnou práci členů Spolku. Tito návštěvníci už mají také mnohem větší povědomí o tom, že trať lze využít pro výlety po západní části hor celoročně a sami tak také podle průzkumu činí. To je pro další rozvoj produktu Pojizerský Pacifik a udržení pravidelného provozu na trati velmi podstatné,“ uvedla Cejnarová.
DMO Krkonoše navíc letos vydala brožuru Průvodce po trati Pojizerský Pacifik, která by měla podle slov Cejnarové místní i turisty motivovat k cestování vlakem po této lokálce. Výlety jsou také naznačeny na novém roll up banneru, který při akcích a provozu Železničního muzea zdobí stanici Martinice.
Další akce pro veřejnost proběhne na trati Pojizerský Pacifik již tuto sobotu 14. září. Spolek železniční historie se ve spolupráci s městem Jilemnice připojuje ke Dnům evropského dědictví a zve návštěvníky na komentované projížďky na trase Jilemnice – Rokytnice. Průvodcem ve vlaku bude historik a emeritní ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec. Během projížďky povypráví o historii výstavby a provozu lokálky, o technických zajímavostech i o současných patáliích s provozem na trati. Na železniční stanici Martinice bude následovat doprovodný program v podobě přednášek a hudebního vystoupení.
Více o akci je na odkazu https://www.krkonose.eu/pamatky-spojuji-svet-zeleznice-spojuje-mista.
TZ: Svazek měst a obcí Krkonoše
Galerie
Další aktuality
Pohodu mezi svátky zajistí hrady, zámky i galerie. Můžete i vystoupat na Ještěd
- 20. 12. 2024
- Cestovní ruch