Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíKreativita, podnikavost a technika. Ohlédnutí za vzdělávacími akcemi Smart Akcelerátoru Libereckého kraje
- 09. 12. 2024 07:12
- Rozvoj
- Školství
Kreativita a podnikavost namísto biflování. Technické znalosti ryze praktickou a hravou formou. To jsou jedny ze základních pilířů vzdělávacích aktivit projektu Smart Akcelerátor Libereckého kraje. Pod Ještědem jej realizuje Agentura regionálního rozvoje ve spolupráci s Libereckým krajem. Jaký byl uplynulý rok 2024 co se vzdělávání týká? Pokračovaly již zavedené akce a přibyla jedna nová, dlouhodobá, od které si hodně slibujeme.
Vlajkovými loděmi vzdělávacích aktivit SALKu se již tradičně staly soutěže Business Talent a Liberec Ideathon. Na podzim přibyl půlroční program TechStarter propojující technické střední školy a podniky v regionu. „Všechny aktivity si kladou za cíl podpořit kreativitu, podnikavost, a také technické dovednosti mladé generace. Není výjimkou, že vznikají projekty s reálným dopadem do praxe, což je to pravé pro rozvoj inovačního potenciálu kraje,“ říká Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje.
Nejdále v realizaci svých nápadů jsou studentky FUA TUL, které na Ideathonu pro Liberecký kraj navrhly projekt Pochop duši. Ten je založený na interaktivních simulátorech přibližujících bezpečnou formou pocity úzkosti, deprese, obsedantně-kompulzivní poruchy nebo schizofrenie. „Naším cílem je ukazovat podobu duševní nepohody bez příkras. Chceme zvyšovat povědomí o dopadech psychických nemocí na pacienty a učit společnost větší empatii,“ uvádějí Natálie Demuthová, Anna Jebavá, Adéla Machová a Pavlína Štěpařová.
Garantem tématu je odbor sociálních věcí krajského úřadu. Podle soutěžního projektu pro něj studentky vypracovaly grafické návrhy a technickou dokumentaci. Vybraný dodavatel teď dostane za úkol vyrobit celkem čtyři simulátory. Ty mají být k vidění již příští rok na akcích kraje, například během tradičního Týdne psychického zdraví. Putovat by mohly také po školách.
Soutěže Business talent se letos zúčastnilo téměř dvě stě osmáků a deváťáků. Za úkol dostali nejen vymyslet a sestrojit funkční výrobek z připravených součástek, ale také odprezentovat svůj počin odborné porotě. To vše během jednoho dne v moderní dílně iQFABLAB, patřící liberecké iQLANDII.
„Naši žáci do toho šli s velkým očekáváním. Na místě si vyzkoušeli technologie jako laserová řezačka nebo 3D tisk, se kterými se běžně ve škole nepotkají. Pro většinu z nich to byly nové zkušenosti,“ říká Daniela Zatloukalová učitelka vítězného týmu ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily, který porotu uchvátil jak svým funkčním prototypem elektrického opékače špekáčků, tak profesionálně zpracovaným prezentačním videem.
To v programu TechStarter studenti vyvíjejí například přípravek na měření házivosti kotoučů, zařízení měřící průtok v chladících kanálech licích forem nebo monitoring ergonomie na pracovišti. Tyto a další výzvy jim v září zadala pětice firem: ZF Automotive Czech, DGS Druckguss Systeme, SigmaPlast, Ontex CZ a Solar Monitor.
Programu se účastní sedmadvacet středoškoláků z šesti technicky zaměřených škol Libereckého kraje. Studentské týmy mají k dispozici mentory, vždy po jednom ze školy a z firmy. Na přelomu února a března příštího roku proběhne vyhodnocení zadaných projektů a následně soutěž vyvrcholí slavnostním zakončením, kde úspěšní řešitelé získají svou finanční odměnu.
„Studenti se dostanou ke špičkovým technologiím a firmy je postaví před výzvy ze své každodenní reality. Sázíme na to, že tak zvýšíme jejich kreativitu, motivaci a chuť věnovat se oboru i po absolutoriu. O to nám jde především,” popisuje Martina Pšeničková, vedoucí týmu SALK z Agentury regionálního rozvoje.
„Oceňuji, že se ze strany kraje a agentury dostává tématu vzdělávání mladých takové pozornosti a že zasahuje primární, sekundární i terciární stupeň. Za mě se rozhodně jedná o jednu z klíčových investic vedoucích k budoucí prosperitě našeho regionu,” dodává Jiří Ulvr, náměstek hejtmana pro resort majetku a investic.
Nejen na základních, středních a vysokých školách lze načerpat nové znalosti a dovednosti. Díky týmu SALK se v Libereckém kraji konají i další akce zaměřené na aktivní a zvídavé lidi všech generací. PechaKucha Night Liberec přináší do regionu dynamický formát 20x20 původem z Tokia. Hosté mnoha profesí na pódiu prezentují své příběhy a výjimečné počiny. Letos na jaře z oblastí techniky a technologie, v létě tradičně ze sklářství a na podzim s inovacemi prosycenými oblastí architektury a stavitelství.
Opomenout nelze ani první špičkovou konferenci Marketing Masters, která v říjnu do vratislavických Desítek přivedla první ligu českého marketingu. Šest spíkrů si na pódiu půl dne přihrávalo témata od strategie a brandbuildingu přes obsah a komunikaci po nejnovější trendy v zákaznickém chování.
„Konferencí Marketing Masters navazujeme na populární meetupy v DOKu. Na jaře jsme si po roce a půl jejich pořádání řekli: ,Pojďme zkusit v Liberci udělat něco většího'. Z ohlasů posbíraných po konferenci už víme, že to byla trefa do černého,“ hodnotí Lukáš Jokl, marketér týmu SALK Agentury regionálního rozvoje.
„Vytvořili jsme akci, za kterou se vyplatí dojet z Prahy na sever. S naprosto mimořádnou atmosférou, kterou v hlavním městě nezažijete,“ uzavírá Tereza Šípková ze spolupořadatelské marketingové agentury Parliamo.
Pokud Vás některá z akcí zaujala a rádi byste se jí v roce 2025 zúčastnili (nebo zapojili své děti v případě soutěží Business Talentu, Liberec Ideathon a programu TechStarter), budeme rádi! Sledujte web 1012plus a včas se o nich dozvíte.