Krajští radní schválili poskytnutí 40 milionů korun Hrádku nad Nisou na dostavbu tamního domova pro seniory
- 09. 08. 2023 16:27
- Sociální
Rada Libereckého kraje plní to, k čemu se zavázala ve své koaliční smlouvě. Postupně navyšuje kapacity pobytových služeb sociální péče, nyní o 42 míst v Domově seniorů v Hrádku nad Nisou. V areálu se počítá i s lékařskou ordinací a samostatným oddělením s osmi až deseti lůžky pro klienty s demencí nebo Alzheimerovou chorobou.
„Město na stavbu získalo dotaci a nabídlo kraji převod tohoto objektu pouze za vlastní podíl, tedy rozdíl mezi náklady a dotací. Za 77 milionů, což je vlastní podíl města, jsme tak získali majetek ve výši 271 milionu korun,“ vysvětlil hejtman Martin Půta. „Tímto krokem nahrazujeme kapacitu, kterou jsme původně plánovali v objektu ve Velkých Hamrech, jenž však nesplňoval parametry pasivního objektu. V Hrádku nad Nisou budou střechy využity k výrobě elektřiny pomocí fotovoltaického systému. Budova je navržena jako vysoce inteligentní a pasivní s využitím nejmodernějších dostupných technologií.“
„Liberecký kraj městu Hrádek nad Nisou poskytne finance postupně. Včera jsme na krajské radě schválili dotaci 40 milionů, zbývajících 37.169.258 korun dostane město po skončení doby udržitelnosti, která je pět let. Budoucí zařízení Domov seniorů Hrádek nad Nisou začne postupně sloužit klientům od července 2024,“ dodal Petr Tulpa, náměstek pro resort sociálních věcí. „Peníze na to jsme využili z neuskutečněného projektu přístavby v Domově důchodců ve Velkých Hamrech. Tam bylo v plánu rozšíření současného objektu o přístavbu a půdní vestavbu, čímž se měla kapacita rozšířit o 41 lůžek. Od tohoto projektu jsme však letos upustili, jelikož nenaplňoval princip transformace sociálních služeb, kde se za minimální standard považuje pokoj se samostatnou koupelnou a toaletou. Ve Velkých Hamrech by však došlo k tomu, že koupelny a toalety by byly společné pro dva pokoje a počet dvoulůžkových pokojů by přesáhl stanovený poměr, podle něhož může počet takových pokojů v zařízení pobytových sociálních služeb činit nejvýše třicet procent. Za zmínku ještě stojí, že pokud bychom uskutečnili projekt ve Velkých Hamrech, stálo by nás to 141,5 milionu korun včetně DPH, kdežto my získáme v podobě Hrádku nad Nisou podobné zařízení nyní za pouhých 77 milionů korun.“
Domov seniorů Hrádek nad Nisou je vyprojektován podle trendu pasivního standardu a k tomu bezbariérově tak, jak by v budoucnu měly vypadat všechny veřejné budovy. Vzhledem k tomu, že v sociálních službách jsou a stále budou více žádoucí spíše menší zařízení rodinného typu, splňuje stavba i tento požadavek.
„Při výstavbě zařízení v Hrádku nad Nisou spolupracujeme s ředitelem Domova důchodců v Českém Dubu Radimem Pochopem, který nám na základě své vlastní dlouholeté praxe pomáhá zohlednit v průběhu prací všechny provozní záležitosti,“ dodal náměstek Tulpa.
V souladu s trendem chytrého hospodaření obdržela výsledná energetická náročnost budovy, která roste v Oldřichovské ulici v Hrádku nad Nisou na bývalých školních pozemcích, hodnocení písmenem A – tedy mimořádně úsporná. Dům bude, co se energií týče, soběstačný. Teplo, chlazení a dodávky teplé vody obstará systém tepelných čerpadel. Zařízení je bez nároků na elektrickou energii a plyn.