Krajský rozpočet přinese více peněz hasičům, školství i dopravě
- 06. 11. 2024 12:02
- Ekonomika
Patnáct a půl miliardy. Takový je návrhu rozpočtu Libereckého kraje na rok 2025, který včera odsouhlasila nová rada. Částka 15.547.388.323 korun souhlasí se schváleným střednědobým výhledem rozpočtu na období let 2025 až 2028, které již schválilo zastupitelstvo, při respektování finančního zajištění smluvních a věcných závazků a potřeb kraje. Schválený návrh rozpočtu je vyrovnaný. Vyšší podporu dostanou také hasiči. Návrh musí ještě schválit krajské zastupitelstvo.
Výdaje vázané na vlastní příjmy a zdroje kraje představují 5.996.845.267 korun, výdaje účelově a objemově vázané na příjmy ze státního rozpočtu jsou v celkovém objemu 9.550.543.056 korun.
„Proti rozpočtovému výhledu došlo ke snížení daňových příjmů kraje na příští rok o sto milionů korun. Návrh rozpočtu kraje na příští rok je formálně vyrovnaný. Výdajová stránka je naplněná, protože došlo k navýšení jiných příjmů nebo zdrojů. Rozdíl mezi příjmy a výdaji ve výši 226 milionů je pokryt také 152 miliony z kladných úroků, ušetřili jsme třeba na energiích a také jsme ani nečerpali úvěr na modernizaci Krajské nemocnice Liberec,” uvedl hejtman Martin Půta.
O čtyři miliony více obdržel Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje na dlouhodobou podporu, milion korun bylo vyčleněno na program podpory žáků středních škol a jejich přípravy na studium na vysokých školách. Došlo také k navýšení dotačního fondu, o 2,3 milionu korun, v resortu kultury a cestovního ruchu, programu 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji
Návrh rozpočtu odpovídá krajským zastupitelstvem schválenému Střednědobému výhledu rozpočtu Libereckého kraje na období 2025–2028. Celkový objem prostředků pro příspěvkové organizace činí 1,71 miliardy korun, což představuje oproti loňské částce 1,61 miliardy korun navýšení, stejně jako u dopravní obslužnosti, kde se částka 949,14 milionů korun zvýšila na 1,22 miliardy korun. V Dotačního fondu Libereckého kraje je na příští rok k dispozici přes 166,8 milionu korun, vloni činila tato částka 156,4 milionu.
Daňové příjmy kraje na rok 2025 vychází z průběhu skutečného plnění daňových příjmů kraje za třetí čtvrtletí 2024 a z předpokladu ministerstva financí o očekávaném vývoji daňových příjmů státu a územních samosprávních celků, kde se počítá s podílem krajů na vybraných sdílených daní na úrovni 9,45 %. Na základě toho očekává kraj příjmy ze sdílených daní na rok 2025 ve výši 5,13 miliardy korun, letos to bylo 4,81 miliardy korun.
Hejtman Libereckého kraje, jenž má v gesci resort ekonomiky, také dlouhodobě usiluje o změnu rozpočtového určení daní. „Dlouhodobě voláme po změně současného nastavení systému rozdělování daní pro kraje, které se od roku 2004 nezměnilo a neodpovídá dnešnímu rozsahu poskytovaných veřejných služeb v regionu. Letos na jaře jsme na Radě Asociace krajů České republiky schválili návrh nového modelu financování krajů, už je ale jisté, že změna nebude od ledna příštího roku. Proto budeme usilovat o to, abychom peníze na silnice ve výši 4 miliardy získali ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ uzavřel hejtman.
Mezi největší investiční projekty v celkové výši 1,8 miliardy korun, které Liberecký kraj připravuje nebo se na nich podílí, patří stavba Centra urgentní medicíny v areálu Krajské nemocnice Liberec, přístavba pavilonu Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci, příprava projektu nové budovy liberecké střední zdravotnické školy, nové integrované výjezdové centrum pro hasiče, dopravní policii i zdravotnické záchranáře v Turnově, rekultivace okolí řeky Nisy a okolí sídla krajského úřadu v dolním centru Liberce nebo výjezdová stanice krajské záchranné služby v Jablonci nad Nisou. Kraj také pokračuje v dalších investicích jako jsou například opravy silnic a mostů, které letos podpořil rekordní částkou 1,1 miliardy korun.