Kraj vybral firmu, která postaví fotovoltaiku na střeše gymnázia v Lípě
- 04. 09. 2024 11:40
- Majetek a investice
Liberecký kraj podporuje alternativní zdroje energie. Myslí na budoucnost, a proto dlouhodobě usiluje o energetickou soběstačnost a osazuje sluneční elektrárny na střechy budov, které vlastní či institucí, které zřizuje. Členové rady na svém včerejším jednání potvrdili výběr firmy, která vyprojektuje a umístí fotovoltaiku na budovu Gymnázia Česká Lípa v Žitavské ulici.
„Fotovoltaiky jsou již bez diskuze součástí naší energetické budoucnosti. Přímá přeměna slunečního záření na elektřinu totiž šetří nemalé finanční prostředky i životní prostředí,“ řekl hejtman Martin Půta.
Předpokládaná hodnota veřejné zakázky činila milion a půl korun bez DPH. Hodnotícím kritériem byl ekonomická výhodnost nabídky, tj. nejnižší nabídková cena.
Do výběrového řízení se přihlásily dvě firmy: českolipská společnost SEPO solar plus, s.r.o., která nabídla cenu 1.362.363 korun bez DPH a pražská smart maintenance s.r.o., jejíž nabídka činila 767.750 korun bez DPH. Ta zvítězila.
Veřejná zakázka je vedena ve formě design & build. Tento způsob se nám v minulosti osvědčil například při stavbách silnic a pomohl nám ušetřit nemalé finanční částky. V praxi
to znamená, že stavební firma bude aktuálně reagovat na případné změny zadávacích požadavků,“ řekl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.
Nejvyšší výkon elektrárny bude 30 kWp. Případné přebytky energie budou směřovat
do dalších krajských příspěvkových organizací v okolí, popřípadě do veřejné distribuční sítě. „Součástí plnění zakázky je také pravidelná údržba po dobu tří let od předání a převzetí díla, a to vždy třikrát ročně v předpokládaném časovém rozsahu od tří do deseti hodin.” upřesnil Miklík.
Veřejná zakázka je v systému design & build. „Dodavatelský systém design & build se nám v minulosti osvědčil třeba při stavbách silnic a pomohl nám ušetřit nemalé finanční částky. V praxi to znamená, že stavební firma bude pružně a rychle reagovat na případné změny zadávacích požadavků,“ řekl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.
Sluneční elektrárny již kraj instaloval na střechu budovy D ve svém sídle, osadil je též na budovy svých příspěvkových organizací: na Gymnázium Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a Středisko ekologické výchovy v Hejnicích.
Malou elektrárnu pro výukové potřeby má Mateřská škola a Střední škola v liberecké ulici Na Bojišti, další elektrárna již pracuje na objektu výjezdové základny záchranářů
v Hrádku nad Nisou.
Do budoucna by se sluneční elektrárny měly objevit na výjezdové základně Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje v Jablonci nad Nisou, v zařízeních sociální péče TEREZA v Benešově u Semil a na budově APOSS ve Vratislavicích nad Nisou. Také na střeše Muzea Českého ráje v Turnově, na Střední škole gastronomie a služeb v Liberci
i Centru odborného vzdělávání Libereckého kraje na Střední zdravotnické škole v Turnově.
Mgr. Andrea Fulková
Oddělení tiskové a vnějších vztahů Libereckého kraje
Facebook: Libereckraj
Instagram: Libereckykraj