Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj poskytne dotaci statutárnímu městu Liberec na protipovodňová opatření na Lužické Nise

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 09. 08. 2022 14:09
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Liberecký kraj schválil poskytnutí individuální dotace statutárnímu městu Liberec na protipovodňová opatření na Lužické Nise k ochraně města Liberec, konkrétně na dokumentaci k územnímu rozhodnutí 1. etapy. Finanční podpora bude tvořit polovinu nákladů, a to 1.125.905 korun. Peníze budou využity zejména na dokumentaci pro územní rozhodnutí a analýzu dat.

„V neděli 7. srpna jsme si připomněli smutné výročí. Bylo to dvanáct let od toho, co náš kraj zasáhly ničivé povodně. Tehdy o život přišlo pět lidí a byly poškozeny tisíce nemovitostí v 81 obcích Libereckého kraje. Jako starosta Hrádku nad Nisou jsem tenkrát zažil chvíle, na které nikdy nezapomenu. Nechci, aby se to znovu opakovalo, a proto podporuji všechna smysluplná protipovodňová opatření,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Jsme si vědomi, co dokáže a jakou sílu voda má. Nikdy nevíme, kdy udeří znovu, a proto je dobré, abychom byli připraveni. Vyjednávat podobné projekty je však postupem času složitější a složitější.“

Projekt vychází z memoranda o společném zájmu a postupu ve věci spolupráce při přípravě protipovodňových opatření, které kraj uzavřel v říjnu minulého roku ve spolupráci s Povodím Labe a šesti obcemi a městy, jimiž protéká Lužická Nisa. Jeho součástí budou zejména průzkumné práce, jako jsou například geodetické měření a dendrologické průzkumy, inženýrsko-geologický průzkum s vrty do hloubky až šest metrů anebo posouzení technického stavu nábřežních zdí.

„Budeme pracovat také s modelem proudění podzemní vody a hydrologickými daty, která můžeme využít pro co nejefektivnější účinnost navržených opatření,“ dodal Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Povodí Lužické Nisy je oblastí s významným povodňovým rizikem, proto jsem rád, že memorandum, které jsme loni podepsali, již přináší konkrétnější výsledky.“

Podle memoranda se výdaje na projektovou přípravu dělí mezi města a Liberecký kraj rovným dílem.

 

Youtube video

 

Sdílet článek

Zpět

Další aktuality

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky