Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Hlavní pokladna v 10. patře je od čtvrtka 4. 7. do pondělí 15. 7. včetně UZAVŘENA.  Správní poplatky v hotovosti bude výjimečně možné složit v kanceláři č. 1017 nebo 1018. Platby je možné posílat i elektronicky na bankovní účet Libereckého kraje. Pokladna bude pro klienty znovu k dispozici od úterý 16. 7. 2024. Od července se také změní přestávka v rámci pokladních hodin (nově 11:00–12:00), otevírací doba od 1. 7.: pondělí:   8:00–11:00 | 12:00–17:00 úterý: 8:00–11:00 | 12:00–14:00 středa: 8:00–11:00 | 12:00–17:00 čtvrtek: 8:00–11:00 | 12:00–14:00 pátek: 8:00–11:00 | 12:00–14:00

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj pokračuje v obnovách památek, opět pomůže individuálními dotacemi

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 10. 07. 2024 10:14

Výměna oken v brusírně harrachovské sklárny, rekonstrukce střešního pláště Riedlovy vily v Desné nebo oprava střechy kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v areálu bývalého kláštera řádu svaté Voršily v Liberci. To je výčet projektů, které Liberecký kraj podpoří individuálními dotacemi.

„Liberecký kraj pomáhá obnovovat památky v regionu dlouhodobě. Má k tomu dotační program, ve kterém letos rozděluje necelých 22 milionů korun, a poskytuje také individuální dotace. Jsem moc ráda, že majitelé objektů možnost získat peníze na obnovu vnímají jako výrazný impuls proto, aby nenechali památky chátrat a postarali se o jejich modernizaci,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Krajští radní na svém včerejším jednání schvalovali konkrétně tyto projekty:

1. Výměna oken na brusírně č. p. 95 v Harrachově – IV. etapa za 1.007.300 korun včetně DPH. Dotace Libereckého kraje bude činit 49,64 % z celkových výdajů projektu – to je přesně 500.000 korun.

„Jedná se o unikátní objekt. Brusírna je součástí sklárny v Harrachově, jejíž historie sahá až do roku 1712. Zakladatelem byl Elias Müller, následně se stala majetkem hrabat Harrachů. Hutní hala byla novodobě přestavěna, nejzachovalejší část představuje právě brusírna s brusičskými stánky s pohonem transmisemi od vodní turbíny. V současnosti brusírna stále funguje,“ doplnila náměstkyně Květa Vinklátová.

2. Riedlova vila – Rekonstrukce střešního pláště – II. etapa za 7.065.589,57 korun včetně DPH. Dotace Libereckého kraje činí 14,15 % z celkových výdajů projektu – to je rovný jeden milion korun.

„Riedlova vila v Desné je romantické historizující sídlo, které si nechal v letech 1893–1894 postavit na místě bývalé sklářské dílny Ferdinanda Ungera sklářský podnikatel Josef Riedel mladší. Projekt, údajně dle návrhu Krajinské stavební společnosti v Lublani, vypracoval Arwed Thamerus. V současnosti se ve vile nachází městské kulturní, vzdělávací a informační středisko, dále školka a jsou tam uloženy městské kroniky. Je tam také stálá expozice historie Desné,“ doplnila náměstkyně Vinklátová.

3. Klášter sv. Voršily – oprava střechy 1. etapa za 4.007.539,22 korun včetně DPH. Dotace Libereckého kraje činí 24,95 % z celkových výdajů projektu, což je rovný milion korun.

„Areál bývalého kláštera řádu sv. Voršily s kostelem Nejsvětějšího Srdce Ježíšova vznikl v neogotických formách podle architektonického návrhu libereckého stavitele Adolfa Bürgera. Budovy konventu a dívčí školy uzavírají ze tří stran čtvercové nádvoří. V současné době je tam klinika zajišťující zdravotní péči pro veřejnost,“ vysvětlila Vinklátová.

Liberecký kraj podpořil za posledních osm let v rámci individuálních dotacích dohromady 68 projektů za souhrnnou částku 72.565.800 korun. Mezi obnovené památky patří zejména areál poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici, zámek Vartemberk ve Stráži pod Ralskem či objekt bývalé sušárny chmele v Dubé.