Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Kraj pokračuje v obnovách památek, opět pomůže individuálními dotacemi
- 10. 07. 2024 10:14
- Kultura
Výměna oken v brusírně harrachovské sklárny, rekonstrukce střešního pláště Riedlovy vily v Desné nebo oprava střechy kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v areálu bývalého kláštera řádu svaté Voršily v Liberci. To je výčet projektů, které Liberecký kraj podpoří individuálními dotacemi.
„Liberecký kraj pomáhá obnovovat památky v regionu dlouhodobě. Má k tomu dotační program, ve kterém letos rozděluje necelých 22 milionů korun, a poskytuje také individuální dotace. Jsem moc ráda, že majitelé objektů možnost získat peníze na obnovu vnímají jako výrazný impuls proto, aby nenechali památky chátrat a postarali se o jejich modernizaci,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
Krajští radní na svém včerejším jednání schvalovali konkrétně tyto projekty:
1. Výměna oken na brusírně č. p. 95 v Harrachově – IV. etapa za 1.007.300 korun včetně DPH. Dotace Libereckého kraje bude činit 49,64 % z celkových výdajů projektu – to je přesně 500.000 korun.
„Jedná se o unikátní objekt. Brusírna je součástí sklárny v Harrachově, jejíž historie sahá až do roku 1712. Zakladatelem byl Elias Müller, následně se stala majetkem hrabat Harrachů. Hutní hala byla novodobě přestavěna, nejzachovalejší část představuje právě brusírna s brusičskými stánky s pohonem transmisemi od vodní turbíny. V současnosti brusírna stále funguje,“ doplnila náměstkyně Květa Vinklátová.
2. Riedlova vila – Rekonstrukce střešního pláště – II. etapa za 7.065.589,57 korun včetně DPH. Dotace Libereckého kraje činí 14,15 % z celkových výdajů projektu – to je rovný jeden milion korun.
„Riedlova vila v Desné je romantické historizující sídlo, které si nechal v letech 1893–1894 postavit na místě bývalé sklářské dílny Ferdinanda Ungera sklářský podnikatel Josef Riedel mladší. Projekt, údajně dle návrhu Krajinské stavební společnosti v Lublani, vypracoval Arwed Thamerus. V současnosti se ve vile nachází městské kulturní, vzdělávací a informační středisko, dále školka a jsou tam uloženy městské kroniky. Je tam také stálá expozice historie Desné,“ doplnila náměstkyně Vinklátová.
3. Klášter sv. Voršily – oprava střechy 1. etapa za 4.007.539,22 korun včetně DPH. Dotace Libereckého kraje činí 24,95 % z celkových výdajů projektu, což je rovný milion korun.
„Areál bývalého kláštera řádu sv. Voršily s kostelem Nejsvětějšího Srdce Ježíšova vznikl v neogotických formách podle architektonického návrhu libereckého stavitele Adolfa Bürgera. Budovy konventu a dívčí školy uzavírají ze tří stran čtvercové nádvoří. V současné době je tam klinika zajišťující zdravotní péči pro veřejnost,“ vysvětlila Vinklátová.
Liberecký kraj podpořil za posledních osm let v rámci individuálních dotacích dohromady 68 projektů za souhrnnou částku 72.565.800 korun. Mezi obnovené památky patří zejména areál poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici, zámek Vartemberk ve Stráži pod Ralskem či objekt bývalé sušárny chmele v Dubé.
Další aktuality
Memorandum o Ještědu otevírá kraji možnost koupě objektu. Doba k jednání s Českými Radiokomunikacemi se prodlouží
- 11. 12. 2024
- Kultura
- Majetek a investice