Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíKraj podpořil obnovu památek na Českolipsku třemi miliony korun
- 20. 03. 2018 00:00
- Ekonomika
Sgrafita českolipského letohrádku Červený dům, stodola Vísecké rychty v Kravařích a zahrada Archeologického muzea Českolipska Šatlava se dočkají rekonstrukce. Na projekty vyčlenil Liberecký kraj celkem tři miliony korun. Díky krajskému příspěvku dojde rovněž ke zpřístupnění expozic Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě pro fyzicky handicapované návštěvníky.
„Podařilo se nám v rozpočtu najít a přesunout potřebné finanční prostředky tak, abychom mohli zcela nebo alespoň částečně pokrýt plánovou obnovu vybraných památek. V případě sgrafit Červeného domu to je 1,3 milionu, Vísecké rychty 1,2 milionu a Šatlavu podpoříme půl milionem korun,“ upřesňuje statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku
a informatiky Jitka Volfová.
Letohrádek Červený dům, který vlastní Liberecký kraj, je nemovitou kulturní památkou od roku 1965. Vyniká zejména svojí sgrafitovou fasádou, která byla vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek poškozena. „I na takové problémy musíme v rámci správy krajských nemovitostí myslet. Obzvlášť kulturní památky si zaslouží citlivou péči, protože to, co zachráníme teď, budou moci jednou obdivovat i naše vnoučata,“ doplňuje náměstkyně.
Vísecká rychta Kravaře a muzeum Šatlava spadají pod Vlastivědné muzeum a galerii v České Lípě, které je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Stávající prostory Vísecké rychty již nevyhovují počtu exponátů. Díky rekonstrukci stodoly a stavbě přístřešku dojde k jejich rozšíření. Obnovená zahrada u Šatlavy bude mj. sloužit pro venkovní archeologické expozice.
Na stavební úpravy českolipského muzea vyhradil Liberecký kraj dalších 300 tisíc korun. „Bezbariérový přístup by měl být standardem v každé veřejné budově, nejinak tomu je i v případě Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Tam je běžnou praxí, že handicapované návštěvníky do schodů nosí pracovníci muzea, což je sice lidsky úžasné, ale z hlediska bezpečnosti práce a dalších předpisů nežádoucí,“ vysvětluje náměstkyně.
Na rok 2018 je v rozpočtu Libereckého kraje na podporu obnovy a ochrany kulturních památek vyčleněno celkem 21,8 milionu korun, z toho přes 12 milionů korun je připraveno v dotačním programu Záchrana a obnova památek v Libereckém kraji. Nejvyšší investici si vyžádá rekonstrukce střešního pláště Zámku Stvolínky, a to 1,5 milionu korun, nebo obnova střešního pláště kaple svatého Jana Nepomuckého ve Sloupu v Čechách ve výši 1,4 milionu korun. Vloni měl Liberecký kraj v rozpočtu prostředky na obnovu a ochranu kulturních památek a péči o kulturní dědictví v celkové výši 18,9 milionu korun.
Další aktuality
Tradiční předvánoční setkání starostů měst a obcí s radou kraje se zabývalo aktuálními tématy
- 05. 12. 2024
- Cestovní ruch
- Doprava
- Dotace a granty
- Ekonomika
- Kultura
- Majetek a investice
- Rozvoj
- Sociální
- Školství
- Zdravotnictví
- Životní prostředí
Rozpočet na příští rok schválen. Kraj rovněž zakládá dvě obchodní společnosti pro energetické projekty
- 26. 11. 2024
- Ekonomika
- Rozvoj