Kraj podpoří částkou 100 tisíc korun generální opravu historické parní stříkačky semilských hasičů, může přispět i veřejnost

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 20. 08. 2024 15:44

Přes 120 let stará parní stříkačka semilského sboru dobrovolných hasičů (SDH) by se měla dočkat generální obnovy. Chybí už jen sehnat dostatečný finanční obnos, aby renomovaní odborníci na parní stroje mohli s pracemi začít. Krajští radní na svém dnešním jednání schválili finanční příspěvek na opravu ve výši 100.000 korun. Peníze míří na transparentní účet zřízený speciálně pro tuto příležitost. Jeho číslo je 131–2861300207/0100.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o technicky dokonalý stroj a také velký kus historie semilských dobrovolných hasičů, rozhodli jsme se částkou 100.000 korun obnovu parní stříkačky podpořit,“ uvedl hejtman Martin Půta.

O parní stříkačce nejlépe pohovoří text starosty SDH Semily I Marka Vrtilky:

„Stodvacetiletá královna parních stříkaček volá o pomoc!

Parní stříkačka SDH Semily I byla vyrobena roku 1904 v dílnách firmy R. A. Smekal na Smíchově. Na její pořízení se tehdy skládali textilní podnikatelé ze Semil a okolí, ale také pojišťovny, banky, město i mnozí občané. Od počátku se stala jedinečným pomocníkem při boji s požáry. Vyznamenala se u řady ohňů i poté, kdy si sbor koupil první motorovou stříkačku, například při strašlivém požáru rakvárny roku 1933. Po druhé světové válce odešla do důchodu a v 80. letech se dostala do Muzea hasičské techniky v Chrastavě.

Po sametové revoluci si na ni semilští hasiči opět vzpomněli. Po pracné resuscitaci navštěvovala od roku 2007 slavnosti a soutěže v našem městě, kraji a celé naší republice. Je pýchou nejen našeho sboru, ale proslavila město Semily i Liberecký kraj – vždyť parních stříkaček ve funkčním stavu zbylo v naší republice jen pár. Zúčastnila se i letošních oslav 160. výročí založení nejstaršího českého hasičského sboru ve Velvarech 18. května. Po této akci se však významně porouchala – přímo v jejím srdci se objevila prasklina.

Protože se jedná o technicky dokonalý stroj, bude i jeho odborná oprava, k níž bychom chtěli co nejdříve přikročit, finančně velmi nákladná – předběžný odhad je okolo 500 tisíc korun. Jsme však rozhodnuti udělat vše, co je v našich silách, abychom jí opět vrátili život a mohla těšit obdivovatele dovednosti našich předků u nás i v zahraničí. Síly sboru na to však nestačí – proto se obracíme na širokou veřejnost, na všechny, kterým není její osud lhostejný.

Za účelem finanční podpory od veřejnosti, spolků a firem, byl založený transparentní účet u Komerční banky a.s., pod názvem – Veřejná sbírka na generální opravu parní stříkačky, který je zveřejněný i na stránkách banky a všichni můžou kontrolovat, jak je s finanční částkou nakládáno. Číslo transparentního účtu: 131–2861300207/0100.

Předem moc děkujeme za jakýkoli finanční příspěvek. Záchrana naší krasavice za to určitě stojí.“

Marek Vrtilka, starosta SDH Semily I, tel. 777 944 355

V příloze naleznou zájemci také QR kód.

• Verejna sbirka - plakát 7.8.2024 (.pdf)
    529 kB
    20. 08. 2024 15:48