Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kamenického stezka provede krásami Semilska a ukáže Peretku i Jiřičku

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 08. 09. 2023 08:06
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Propagátor turistiky a autor řady turistických publikací Jan Kamenický, který byl semilským rodákem, dal jméno turistické stezce vedoucí právě tímto regionem. Je dlouhá necelých šest kilometrů a otevřena byla 15. května 1941.

„Krátká vycházka s krásnými výhledy je přesně to, co se dá zvládnout i s malými dětmi. Navíc, na půvabné názvy vyhlídek mohou rodiče či prarodiče vymyslet pro děti příběhy, které udělají z vycházky dobrodružnou výpravu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kopáňka – louka u první vyhlídky s lavičkou u vstupu na lesní stezku, vyhlídka na Semily a možný příchod od parkoviště v horním Bítouchově

Peretka – první vyhlídka s pohledem na jez, vyhlídka nese název po Italovi jménem Peretti, který zde pracoval na stavbě železničního tunelu v letech 1856 až 1857, oženil se a usídlil se v Bítouchově. Po jeho smrti se vdově začalo přezdívat Peretka.

Jiřička – druhá vyhlídka, na protilehlém břehu Jizery leží Sokolí skála neboli Falkenstein a Krkavčí skála s vyhlídkou. Není doložen původ vzniku názvu, je možné, že se vztahuje k jiřičkám, které zde mohly hnízdit

U Peršinky – třetí vyhlídka

Moravská Jiřička – vyhlídka v místní části Morava

U Bakala – je pojmenována podle místního občana jménem Bakala

U bukového mezníku – bukový mezník tvořil hranici mezi majetky a mezi obcemi Bítouchov a Spálov. Vyhlídka je ve špatném stavu, není k ní zajištěn přístup.

Myší skálaještě než se začne po Kamenického stezce stoupat na úbočí vrchu Měděnec, dostanou se turisté za obcí Spálov ke skále, která se tyčí nad údolí Jizery a poskytuje rozhled do kraje, na sbíhající se údolí a na soutok Kamenice s Jizerou. Jmenuje se Myší skála – též nazývána Mišek, Mniší skála nebo Myšková skála – a nachází se na ní asi nejznámější vyhlídka zdejšího kraje. Skála s okolním pozemkem je od roku 1926 ve vlastnictví Klubu českých turistů a ten na ní v roce 1926 otevřel turistickou vyhlídku.

Výstup na ni však není tak pohodlný, jako na ostatní vyhlídky zdejšího kraje. Je třeba za pomoci řetězů vystoupat kolem skály a využít trochu lezeckou techniku. Ti, kdožna plošinu vystoupají, nebudou litovat. Rozevře se před nimi výhled do kraje na dvě údolí, na elektrárnu a řeku Jizeru a v dálce na část Železného Brodu s panoramatem zdejší zvlněné krajiny a na severu s Jizerkami v pozadí.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky