Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kam za krásným výhledem? K železnobrodskému kostelíku Na Poušti

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 20. 08. 2020 14:25
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Jeden z nejkrásnějších výhledů na malebné údolí Jizery, v němž se rozkládá Železný Brod, je od tamního kostelíka sv. Jana Nepomuckého Na Poušti. Tato méně známá, ale přesto pozoruhodná stavba shlíží dolů na město už od 18. století.

Z centra Železného Brodu je to ke kostelu jen kousek. Jde o malou vycházku, kterou však korunuje velká odměna: překrásný výhled,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kostelík sv. Jana Nepomuckého nechal vystavět hrabě Karel Josef Des Fours roku 1769. Stavba vznikla pravděpodobně dle projektu Antona Schmidta a stojí na místě bývalé poustevny — odtud pochází název Na Poušti. Roku 1860 opravil kapli Franz Vincenc Des Fours-Walderode z Mont-Athienville a zřídil v ní rodinnou hrobku.

Kapli zdobí na vápně malovaný hlavní oltář od neznámého autora, jenž představuje klečícího Jana Nepomuckého. Mezi další vybavení kostelíku patřil vedlejší oltář sv. Josefa Umírajícího, který je v současné době k vidění na zámku Hrubém Rohozci. Varhany pocházely od Jana Gottwalda ze Semil.

V původním kostelíku byly tři zvony, ale za 2. světové války byly zrekvírovány a použity k výrobě zbraní. Současný zvon pochází z věžičky strážního domku, který byl postaven vedle kostela.

Stavba je viditelná téměř z celého Železného Brodu. Kudy k ní? Z náměstí Masarykovou ulicí ve směru na Semily. V Pelechovské ulici se zhruba 100 metrů od křižovatky na Koberovy zahne doprava; celá trasa je značena zelenou turistickou značkou.

Kostelík má vynikající akustiku, a proto tu mají tradici koncerty vážné hudby. Výtěžek ze vstupného přispívá k postupné opravě kostela. Od roku 1997 se zde pořádají i tradiční poutě.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky