Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Jizerské hory se po zimě probouzejí a zvou do skal, k potokům i na výhledy

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 14. 04. 2023 09:21
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Na své návštěvníky čekají s jarem po zimním spánku Jizerské hory. Právě v tomto regionu si připomínají letos celou řadu významných výročí – ať už se jedná o památky, vyhlídky či hory jako takové. 

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory v letošním roce oslaví 55 let od svého vzniku. Vyhlídková dominanta Ještěd, z níž je vidět na celý Liberec, si letos připomíná jen o pět let méně než chráněná krajinná oblast.

„Letošních významných výročí v našem kraji je skutečně celá řada. I bez ohledu na ně a cíle s nimi spojené, je řada míst, která právě na jaře lákají k návštěvě. Ať už pro svou krásu, výjimečnost nebo zkrátka proto, že jsme všichni po zimě vyhladovělí po toulkách krajem,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Rozmanitý výhled na Liberec a jeho okolí nabídne také rozhledna Císařský kámen. Nad obcí Příchovice se zase lze vydat k majáku Járy Cimrmana, kde se nalézá i muzeum tohoto cestovatele, génia a vynálezce. Zapomenout nelze ani na královnu Jizerských hor, kterou je osmiboká kamenná rozhledna Štěpánka.

Oblíbené jsou i rozhledny, jakými jsou Černá Studnice, Královka, Proseč či Bramberk, která se tyčí nad lučanským údolím. Od letošního jara bude opět přístupná vyhlídka Petřín v Jablonci nad Nisou. Rozhledna bude otevřená celoročně, za vstup se vybírá poplatek.

Na státním hradu a zámku Frýdlant si každým rokem připomínají významná výročí. Letos se zaměří v rámci akce Národního památkového ústavu na historii rodu Harrachů. Ti patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody české historie. Působili u císařského dvora, zemské správy, armády a diplomacie. Byli průkopníci v hospodaření, sklářství a dokonce i včelařství.

Tento rok uplynulo 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec, stejná doba pak od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Dalšími výročími jsou 440 let od narození Albrechta z Valdštejna a 222 let zpřístupnění Frýdlantu jako prvního hradního muzea ve střední Evropě.

Jako první přírodní památka v regionu byly v roce 2021 zapsány na světový seznam UNESCO Jizerskohorské bučiny, jež zvou na krásu vodopádů, skal rozmanitých tvarů, horských potoků a drsnou jizerskohorskou přírodu. Na kole nebo pěšky lze vyrazit na Viničnou cestu, která protíná divoké severní svahy Jizerských hor a patří k nejkrásnějším v celých horách. Po vrstevnicové pohodlné cestě provede i šest zastavení naučné stezky.

Pohled na jarní květy nabízí Louka Bledulínu v Předláncích nedaleko Frýdlantu, odkud je možno podniknout okružní výlet přes nedalekou přírodní rezervaci Meandry Smědé k Dubovému rybníku u Černous. Krásný výhled na Jizerské hory i Frýdlantsko nabízejí Libverdské vyhlídky. Na pěti zastaveních seznamují s místními pověstmi včetně dřevěných soch, které představují bytosti s pověstmi související.

Další tipy na zajímavé výlety se nalézají na sociálních sítích @regionliberec a na webových stránkách www.liberecky-kraj.cz, www.jizerky.cz a na jizerskohorských sociálních sítích.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky