Jaroslav Róna v Liberci končí

Daníčková Blanka

• 01. 06. 2016 16:14
  • Magazín

Pouze do neděle 5. června můžete v libereckých Lázních navštívit úspěšnou výstavu Jaroslava Róny. Výstavu zatím vidělo přes deset tisíc návštěvníků, kteří neobdivují pouze Rónovo dílo, ale také zdařilou instalaci bazénové hale Lázní.

„Výstava má opravdu vysokou návštěvnost,“ komentoval výstavu ředitel galerie Jan Randáček a pokračoval: „A musím říct, že také kladnou odezvu. Až na jediný negativní zápis v návštěvní knize jsou všechny ostatní kladné. Na výstavu se přijeli podívat také někteří členové Divadla Sklep, byli tu třeba Milan Šteindler nebo David Vávra, na vernisáži byl Václav Marhoul. A k té instalaci? Jaroslav Róna to vtipně komentoval, že to je zatím jediná výstava, kde má sochy nasvícené z podlahy. Ale sám uznal, že sochy v bazénové hale vypadají skvěle.“

Jaroslav Róna není v Liberci neznámý. Tento populární malíř, sochař a herec Divadla Sklep má ve městě a nejbližším okolí dvě sochařské realizace. Méně známou Lampu – Edison u obchodního domu Plazza a naopak vizuálně atraktivního „Marťánka“ na Ještědu. Galerie vystavuje jeho obraz také ve stálé expozici. Rónovi je Liberecko velmi blízké i osobně. V 80. letech byl spoluzakladatelem recesistické skupiny Stará parta, která měla svoje sídlo právě na Ještědu. „Stará parta měla také svoji hymnu a kdo byl na vernisáži, tak určitě nemůže zapomenout, jak ji Jaroslav Róna zazpíval spolu s operním pěvcem Milošem Horákem,“ připomněla vernisáž výstavy kurátorka Markéta Kroupová. Jaroslav Róna jezdí do Liberce také za prací. Ve zdejším Ligranitu vzniká v současnosti jedna z jeho dalších monumentálních soch.

Jaroslav Róna, jeden z nejznámějších výtvarníků své generace, člen skupiny Tvrdohlaví a představitel postmoderního umění v Čechách byl možností vystavovat v Liberci nadšen. Výstavní prostor bazénové haly komentoval se superlativy, že v životě neviděl svítící galerijní podlahu, na které by se tak báječně vystavovaly sochy. I možnost vidět celou řadu obrazů v kompaktním prostoru spolu se sochami byla po dlouhé době pro Rónu novinka. Společnou výstavu soch a obrazů měl poprvé po dlouhých letech. Povedená instalace ukazuje průřez jeho tvorbou za posledních zhruba 15 let. Objevují se tu Rónovy trvalé motivy jako je původ zla, diktatury, holokaust, konec městské civilizace, ale i židovsko-křesťanská historie. Vážná témata jsou zpracována v duchu magického realismu a jak autor sám doufá, snad i občas zábavná. Jaroslav Róna má úctu k tradici a proto tvoří skutečné obrazy a sochy. Jeho malba je někdy více expresivní někdy více vychází ze symbolismu. Mohutné kompaktní tvary se objevují jak v malbě, tak sochách, ale tajemnou barevnost zažijeme jen u obrazů, protože většina soch je bronzových.

Jaroslav Róna je známý také svými realizacemi ve veřejném prostoru. Důležitou sochou je Pomník Franze Kafky na Starém Městě v Praze a nejnovější, která vzbudila kontroverzní názory, Odvaha – Jošt Lucemburský v Brně. Tyto i řadu dalších si ve výstavě můžou návštěvníci připomenout prostřednictvím fotografií Petra Bedrny.

Výstava s prostým názvem Obrazy a sochy zve do fantazijního světa autora, který nám předkládá svoje tajemné krajiny, podivné hrdiny a podobenství se zvířaty. Výstavu je možné navštívit do neděle 5. června.

Oblastní galerie Liberec je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Pro veřejnost jsou výstavní prostory otevřeny denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin, ve čtvrtek do 19 hodin. Každý čtvrtek je možné navštívit galerii zdarma.

TZ OGL