Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Hraběcí čekárna v Doksech: když ještě šlechtici jezdili vlakem

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 02. 08. 2021 17:24
  • Cestovní ruch
  • Magazín

Sdílet článek

Takzvaná Hraběcí čekárna, která sloužila rodině Valdštejnů, je k vidění na vlakovém nádraží v Doksech, které v roce 2017 vyhrálo soutěž o Nejkrásnější nádraží České republiky. Právě rodina Valdštejnů se výrazně zasloužila o to, aby nová železniční trať z Bakova nad Jizerou do České Lípy zprovozněná roku 1867 vedla právě přes Doksy.

„Doksy mají návštěvníkům mnoho co nabídnout. Kromě hojně navštěvovaného Máchova jezera také zrekonstruovaný zámek, památník Karla Hynka Máchy a třeba právě výjimečnou historickou čekárnu na nádraží. Dobrý důvod vydat se na cestu vlakem,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Hraběcí čekárnu, toto ojedinělé zařízení železničních stanic na českém území, si nechal ve výpravní budově stanice Doksy zřídit hrabě Arnošt Antonín František de Paula z Valdštejna, jenž byl prezidentem Českých severních drah a současně majitelem panství v Doksech.

Dodnes se v čekárně nalézají dva velké obrazy dokeského zámku a Velkého rybníka, dnešního Máchova jezera, od pražského malíře Hugo Ullika, který byl též ilustrátorem a scénografem, z roku 1869. Obraz nynějšího Máchova jezera ale neodpovídá úplně realitě. 

Potomci rodu Valdštejnů se vrátili do čekárny v roce 1986 a svou návštěvu zapsali do návštěvní knihy. Klíče od čekárny si je možné zapůjčit v pokladně dokeského nádraží, prohlídka je zdarma.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky