Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

SVÍTÍME ORANŽOVĚ, PROTOŽE JE MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ORANGE THE WORLD | 25. 11. –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 10. 12. 2024

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Evropská rarita: v liberecké botanické zahradě vykvete žlutokap

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 02. 02. 2023 14:52
  • Kultura
  • Rozvoj

Sdílet článek

 

Milé překvapení vnesl do liberecké botanické zahrady počátek ledna. Na více než sto let staré  rostlině nazvané žlutokap šedý aneb Xanthorrhoea glauca se objevilo květenství. Minimálně v evropských podmínkách je vykvetení žlutokapu jedinečná událost; v botanické zahradě v Liberci se tak stane teprve potřetí. Vlastní kvetení se očekává na přelomu února a března.

„Botanická zahrada chystá doslova každý den nové překvapení pro návštěvníky. Po celý rok je možné tu potkat nějakou kvetoucí rostlinu. Také proto je botanická zahrada místem minimálně pro několik návštěv ročně,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Rostlina byla dovezena až z daleké Austrálie, kde ji vykopali ze země kvůli stavbě silnice, čímž ji zachránili. Botanická zahrada ji zakoupila v roce 2002. V přírodě kvete žlutokap hlavně po požárech, kdy je jeho kmínek zčernalý.  Od toho je odvozen také jeden z jeho lidových názvů – Black Boy. Český název vznikl překladem původního názvu, rostlina totiž při poranění roní žlutou pryskyřici. Dalším lidovým názvem, se kterým se lze setkat, je stromová tráva, což zjednodušeně popisuje vzhled rostliny.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky