Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Druhý ročník Ideathonu se zaměří na životní prostředí v kraji. Do řešení bolavých míst zapojí studenty

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 23. 03. 2022 16:50
  • Rozvoj

Sdílet článek

Akce Liberec Ideathon se již podruhé za sebou stane líhní nových nápadů. Cílem je zapojit do řešení konkrétních problémů regionu mladé lidi, studenty středních škol a Technické univerzity v Liberci. Soutěžní týmy dostanou na výběr ze čtyř výzev, jejichž jednotící linkou bude snížení negativních dopadů na životní prostředí. Stopky 24hodinového maratonu idejí začnou běžet ve čtvrtek 21. dubna krátce po poledni v prostorách krajského podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Registrace je otevřena do neděle 17. dubna na portálu 1012plus.

„Tři výzvy jsme postavili na reálných problémech, které tíží Technickou univerzitu v Liberci, Liberecký kraj a Statutární město Liberec. Čtvrtá výzva bude mít širší mantinely, soutěžící dostanou k dispozici otevřená data kraje a definice problému i řešení bude na nich,” uvádí Jan Mašek, vedoucí liberecké kanceláře CzechInvest, která je jedním z pořadatelů Ideathonu.

Mezi nejlepší týmy rozdělí pořadatelé prize money v hodnotě 100 000 Kč. Kromě peněz si však soutěžící mají odnést do života i cenné zkušenosti a nové kontakty. Tematicky se Ideathon zaměří na oblast životního prostředí. Dotkne se například energetiky a dopravy. Studenty postaví před výzvy najít úspory energií ve veřejných budovách nebo navrhnout způsob, jak snížit dopravní zátěž ve vybrané lokalitě kraje.

„Naším cílem je motivovat studenty k vytvoření životaschopných souborů opatření, která budou mít reálný dopad. Stejně, jako to bylo v loňském ročníku. Chceme, aby si zároveň osvojili nové znalosti od mentorů z praxe i od svých kolegů. I proto budou týmy poskládané multioborově napříč fakultami,” uvádí Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

O reálný dopad usiluje i startup Binneru, soutěžní projekt studentů TUL Jaroslavy Frajové, Michala Jordáka a Viliama Fedorka, který vyhrál loňský ročník Ideathonu s chytrým řešením logistiky svozu komunálního odpadu. V obměněném složení uspěl tým i na studentské soutěži Startup TUL o půl roku později. Letos plánují pilotní projekt, ve kterém na Frýdlantsko nasadí dvacet popelnic vybavených senzory.

„Data ze senzorů pomohou optimalizovat cesty popelářských vozů, přístupná budou jak pro svozovou firmu, tak v aplikaci pro obce a občany. Jak celý systém nastavit co nejefektivněji, nám pomůže právě frýdlantský pilot realizovaný s odborem životního prostředí Libereckého kraje,” uvádí Jaroslava Frajová, doktorandka FUA TUL, která na projektu Binner aktuálně spolupracuje s programátorem Josefem Čížkem.

TZ: Agentura pro regionální rozvoj

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky