Dopravní nehody v kraji si tento rok vyžádaly už 5 obětí a 17 těžce zraněných. Zabíjí alkohol a rychlost
- 16. 06. 2020 15:25
- Doprava
Policisté od ledna do května letošního roku šetřili v Libereckém kraji 1 714 dopravních nehod. Oproti loňsku je jich za prvních pět měsíců evidováno sice o 188 méně, nepříznivé však je, že se zvýšil počet tragických nehod, které skončily úmrtím. Viníkem těchto smrtelných střetů byl alkohol za volantem a rychlost. Kraj společně s Policií ČR, Týmem silniční bezpečnosti a BESIPem pokračuje v programech prevence jak mezi dospělými, tak dětmi.
Na silnicích v Libereckém kraji letos přišlo o život 5 lidí, 17 osob bylo těžce zraněno. Další dopravní nehody si vyžádaly 336 lehce zraněných. „Porovnáme-li výsledky s prvními pěti měsíci loňského roku evidujeme o dvě oběti dopravních nehod více, o 4 osoby pak meziročně klesl počet těžce zraněných. Z dlouhodobého hlediska však sledujeme sestupný trend následků nehod, k čemuž přispívá také řada preventivních programů, které se u nás realizují,“ říká Jan Frieser, vrchní komisař Krajského ředitelství policie Libereckého kraje a dodává, že meziroční srovnání není příznivé v celé České republice. Od ledna do května přišlo o život 182 lidí, což představuje meziroční nárůst o 7 obětí. Dohromady policisté na českých silnicích šetřili už 36 307 dopravních nehod.
V rámci okresů je na tom nejhůře Liberecko, kde při nehodách zemřeli tři lidé, další dva skončili s vážným poraněním. Dále Semilsko, kde při nehodách zemřeli dva lidé, pět se jich těžce zranilo. Českolipsko eviduje sedm těžce zraněných. V okresu Jablonec si prvních pět měsíců letošního roku vyžádalo tři těžce zraněné.
Počet dopravních nehod zaviněných řidiči motorových vozidel klesl meziročně o 143 na 1 239. Žebříček viníků vede v policejních statistikách zvěř a domácí zvířata. Za viníky jsou označena ve 392 případech. Řidiči nemotorových vozidel způsobili 51 nehod a chodci 8 dalších. V 8 případech byla na vině závada pozemní komunikace. Požití návykových látek může za 108 nehod, což je ve srovnání s předchozím rokem o 34 případů více. „Alkohol za volantem je letos v našem kraji opravdu závažným problémem. Počet nehod, kdy byl u viníka nehody zaznamenán alkohol nebo drogy, výrazně vzrostl. Více jak polovina těchto nehod byla způsobena řidiči s hladinou vyšší než 1,5 promile, což představuje již středně těžkou opilost. Nejen že takový řidič podstupuje mnohonásobně vyšší riziko nehody, ale při samotné nehodě se hůře chrání a následky bývají těžké až fatální,“ upozorňuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.
Liberecký kraj a jeho partneři věnují zvýšení bezpečnosti silničního provozu trvalou pozornost. „Naše preventivní programy běží již na plné obrátky. Mimo akce dopravní výchovy, jsme se v poslední době věnovali učitelům v autoškolách a pořádali jsme pro ně zajímavý seminář a kurz. Připravujeme také osvětovou kampaň zaměřenou na problematiku alkoholu za volantem, nepřiměřené rychlosti a používání mobilních telefonů. S šířením této osvěty nám pomohou známí sportovci z našeho kraje,“ dodává Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.
TZ:
Jan Polák, Koordinátor bezpečnosti silničního provozu